Māmiņalgu maksā valsts VSAA personā

J
jautā:
21. oktobrī, 2021
Anna

Strādāju loģistikā, farmācijas uzņēmumā. No 15.11. darba devējs man piespriež dīkstāvi uz 3 mēnešiem, jo neesmu vakcinēta.
Ja dīkstāves laikā iestājas grūtniecība, vai darba devējam ir pienākums maksāt māmiņalgu?

A
atbild:
01. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Tā saukto “māmiņalgu” jeb vecāku pabalstu nemaksā darba devējs, bet valsts VSAA personā, ja vecāks pirms bērna piedzimšanas ir bijis nodarbināts vai bijis pašnodarbinātais.

Vecāku pabalstu izmaksā vienam no vecākiem (mātei vai tēvam) un šo pabalstu var saņemt līdz bērna viena vai pusotra gada vecumam. Par to, kurš būs pabalsta saņēmējs, bērna māte un tēvs vienojas.

Vecāku pabalsta apmērs ir atkarīgs no pabalsta pieprasītāja algas, no kuras rēķinātas sociālās apdrošināšanas iemaksas un no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma.

Sieviete, kura nav nodarbināta vecāku pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt vecāku pabalstu, ja viņai par šo bērnu ir bijis piešķirts maternitātes pabalsts.

Ikviena persona var noskaidrot savu situāciju par valsts pabalstu saņemšanas iespējām, personīgi vēršoties VSAA, tostarp rakstot e-pastu uz konsultācijas@vsaa.lv.

Informācija par valsts pabalstiem bērnu vecākiem ir pieejama VSAA tīmekļa vietnē.