Ja caur īpašumu vēlas ievilkt elektrības kabeli

J
jautā:
11. septembrī, 2021
Daina

Saņēmu ziņu no SIA “Elko”, ka uzņēmums pēc “Sadales tīkla” pasūtījuma vēlas ievilkt elektrības kabeli caur manu zemes īpašumu. Uzņēmums pieprasa parakstīt saskaņošanas protokolu. Cik saprotu, šāds kabelis rada apgrūtinājumu manam īpašumam un pazemina tā vērtību. Vai man tiešām ir jāparaksta šāds protokols, un vai varu pieprasīt kaut kāda veida kompensāciju par man nodarīto zaudējumu: īpašuma vērtības pazemināšanu?

A
atbild:
22. septembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Energoapgādes objektu ierīkošanas kārtību reglamentē Enerģētikas likums. Minētā likuma 19. pants paredz, ka jaunu energoapgādes komersantu objektu ierīkošanai energoapgādes komersantam ir tiesības izmantot jebkuru zemi par vienreizēju samaksu tās īpašniekam. Turklāt energoapgādes komersantam ir pienākums atlīdzināt nekustamā īpašuma īpašniekam zaudējumus, kas tieši saistīti ar jaunu energoapgādes komersanta objektu ierīkošanu (likuma 24. pants) atbilstoši Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumiem Nr. 603 “Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu”.

Enerģētikas likuma 19.panta 1.1 daļa vispārēji noteic, ka energoapgādes komersantam ir pienākums saskaņot ar zemes īpašnieku jaunu energoapgādes objektu ierīkošanas nosacījumus. Tomēr likums atsevišķos gadījumos dod tiesības saskaņošanas procedūru aizstāt ar zemes īpašnieka informēšanu, ja:

1) objekta ierīkošana paredzēta vietējās pašvaldības teritorijas plānojumā vai detālplānojumā;

2) objekts tiek ierīkots sarkano līniju, publiski lietojamās ielas, tāda ceļa robežās, kam nav noteiktas sarkanās līnijas, vai esošās aizsargjoslas robežās;

3) vietējā pašvaldība atzinusi, ka sabiedrības interesēs jauna energoapgādes komersanta objekta ierīkošana vai esošā objekta vai tā daļas izmantošana nav iespējama bez šīs zemes izmantošanas:

3.1) objekts tiek ierīkots esošajā energoapgādes komersanta objekta aizsargjoslā un pēc tā ierīkošanas aizsargjoslas platums palielinās ne vairāk kā par 10 procentiem, ievērojot, ka šajā punktā noteiktajā kārtībā aizsargjoslu var palielināt ne vairāk kā vienu reizi;

3.2) ierīkojamam energoapgādes komersanta objektam ir noteikts nacionālo interešu objekta statuss un ir veikts ietekmes uz vidi novērtējums;

4) citos likumos noteiktajos gadījumos.