Kā aprēķina maternitātes un vecāku pabalstu, ja bijusi slimības lapa

J
jautā:
04. augustā, 2021
Žanete

Vai un kā ietekmē bērna kopšanas pabalstu tas, ka grūtniecības laikā divus mēnešus esmu atradusies uz slimības lapas?

A
atbild:
12. augustā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maternitātes pabalstu aprēķina 80% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Vecāku pabalsta apmēru nosaka atkarībā no tā, kādu izvēlas tā saņemšanas ilgumu: ja līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, tad vecāku pabalstu aprēķina 60% apmērā no vidējās iemaksu algas; ja līdz bērna pusotra gada vecumam, – 43,75% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Darba ņēmējai vidējo iemaksu algu nosaka 12 kalendāra mēnešu periodā, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums vai tiek piešķirts vecāku pabalsts.

Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31. panta 7. daļā noteikts, ka 12 mēnešu periodā neieskaita (jeb neņem vērā) pārejošas darba nespējas dienas. Vidējo iemaksu algu attiecīgajam pabalstam aprēķina tikai par to periodu, kurā ir gūti darba ienākumi. Līdz ar to darbnespējas lapas periods neietekmē pabalstu apmēru.