E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23834
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Ja sūdzība ir pamatota, tad par izmeklētāja rīcību var vērsties Valsts policijā

J
jautā:
01. augustā, 2021
aija

Labdien! Veicu pasūtījumu 40 eiro apmērā, apmaksāju pārdevējai ar pārskaitījumu “Swedbank”, bet preci nesaņēmu. Uzskatot, ka tā ir krāpšana, uzrakstīju Valsts policijai, pievienojot visu informāciju. Pēc pāris dienām saņēmu atteikumu par kriminālprocesa uzsākšanu bez iemesla minēšanas. Tūlīt uzrakstīju pārsūdzību, bet saņēmu atbildi, ka noraidīta sūdzība lēmumā par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu. Gadu iepriekš par līdzīgu saistību nepildīšanu (šoreiz izkrāptā summa bija 1500 eiro) arī saņēmu Valsts policijas Bauskas iecirkņa atteikumu uzsākt kriminālprocesu, vēl ar piezīmi, ka esam rīkojušies negodīgi, jo, redziet, esam vēlējušies saņemt savu naudu atpakaļ. Vai tas nozīmē, ka Valsts policijas aizsegā var zagt un krāpties uz nebēdu? Kā rīkoties, ja Valsts policija klaji ignorē cietušos, kur vērsties?

A
atbild:
09. augustā, 2021
Olga Lauva
juriste

Ja jums liekas, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums, t. i., krāpšana, kuras sastāvs ir paredzēts Krimināllikuma 177. pantā, jums ir tiesības vērsties policijā ar attiecīgu iesniegumu.

Kriminālprocesu neierosina, ja atbilstoši Kriminālprocesa likuma 377. pantam:

1) nav noticis noziedzīgs nodarījums;

2) izdarītajā nodarījumā nav noziedzīga nodarījuma sastāva;

3) iestājies noilgums;

4) pieņemts amnestijas akts, kas novērš soda piemērošanu par attiecīgo noziedzīgu nodarījumu;

5) persona, kura saucama vai saukta pie kriminālatbildības, ir mirusi, izņemot gadījumus, kad process nepieciešams, lai mirušo reabilitētu;

6) stājies spēkā spriedums vai procesa virzītāja lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu tajā pašā apsūdzībā pret personu, kura iepriekš saukta pie kriminālatbildības par to pašu noziedzīgu nodarījumu;

7) tas ir vērsts pret tādu ārvalstnieku vai bezvalstnieku par valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu, kurš par šo noziedzīgu nodarījumu piespiedu kārtā izraidīts no Latvijas Republikas;

8) nav cietušās personas pieteikuma tādā kriminālprocesā, kuru var uzsākt tikai uz šīs personas pieteikuma pamata;

9) noticis cietušā un aizdomās turētā vai apsūdzētā izlīgums tādā kriminālprocesā, kuru var uzsākt tikai uz cietušās personas pieteikuma pamata un pilnīgi novērsts vai atlīdzināts ar izdarīto noziedzīgo nodarījumu radītais kaitējums;

10) konstatēti Krimināllikumā minētie apstākļi, kas izslēdz kriminālatbildību.

Atteikšanos uzsākt kriminālprocesu regulē KPL 373. pants, kas paredz: ja procesuāli pilnvarota amatpersona konstatē, ka nav pamata kriminālprocesa uzsākšanai, tā pieņem lēmumu, ko var uzrakstīt arī rezolūcijas veidā, un par to paziņo personai, kura iesniedza ziņas par iespējamu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot ārstniecības personas vai iestādes. Ja pieņemts motivēts rakstveida lēmums, personai nosūta lēmuma kopiju.

Apstāklis, ka ziņas nesatur pietiekamu informāciju nodarījuma sākotnējai kvalifikācijai, nevar būt par pamatu procesa neuzsākšanai.

Izmeklētājs ar prokurora piekrišanu vai prokurors var atteikt kriminālprocesa uzsākšanu, ja izdarīts maznozīmīgs noziedzīgs nodarījums.

Lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu Kriminālprocesa likuma 369. panta otrās daļas 1., 2. un 4. punktā minētās personas 10 dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas var pārsūdzēt prokuroram, ja lēmumu pieņēmis izmeklētājs, vai amatā augstākam prokuroram, ja lēmumu pieņēmis prokurors.

Prokuroram sūdzība par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu jāizskata 10 dienu laikā no sūdzības saņemšanas vai tās tulkojuma pieejamības dienas, ja sūdzība nav iesniegta valsts valodā. Izņēmuma gadījumos, kad sūdzības pārbaudei nepieciešams papildu laiks, pieļaujama tās izskatīšana 30 dienu laikā, paziņojot par to sūdzības iesniedzējam.

Apmierinot sūdzību par lēmumu atteikties uzsākt kriminālprocesu, prokurors var pilnīgi vai daļēji atcelt vai grozīt pārsūdzēto lēmumu. Prokurora nolēmums, ar kuru noraidīta vai apmierināta sūdzība, nav pārsūdzams. Personai, kura iesniegusi sūdzību, nosūta informāciju par sūdzības izlemšanu.

Ja jums ir pamatotas sūdzības par izmeklētāja rīcību, tad esat tiesīgs vērsties Valsts policijā, kontaktinformāciju var meklēt šeit.

Saskaņā ar Prokuratūras likuma 6. panta trešo daļu prokurora rīcība vai lēmums pārsūdzams procesuālajos likumos noteiktajos gadījumos un kārtībā (sūdzību iesniegšanu un izskatīšanu kriminālprocesā nosaka Kriminālprocesa likums). Sūdzības jautājumos, kas ir tikai prokuratūras kompetencē, iesniedzamas vienu līmeni augstākas prokuratūras struktūrvienības virsprokuroram, bet par Ģenerālprokuratūras prokurora rīcību vai lēmumu – ģenerālprokuroram. Šo amatpersonu pieņemtie lēmumi nav pārsūdzami.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 41 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU