Labdien! Vēlamies pirkt dzīvokli, kura bijušajam īpašniekam ir liels komunālo maksājumu parāds. Bijušais īpašnieks ir iesniedzis fiziskās personas maksātnespēju (maksātnespēja ir apstiprināta ar tiesas lēmumu), šobrīd viņa dzīvoklis ir pārrakstīts uz uzņēmumu, kuru tad arī man viņi ir gatavi pārdot. Pēc viņu skaidrojuma, parāds tiek dzēsts un man nebūs jāatmaksā. Manai drošībai, ka man nebūs jāmaksā komunālais parāds par iepriekšējo saimnieku ir - zemesgrāmatā tiek ierakstīts apgrūtinājums, ja ir kādi parādi. Vēlos uzzināt, vai tiešām, ja ir komunālie parādi, tad zemesgrāmatā ir uzlikts apgrūtinājums. Ja nav zemesgrāmatā apgrūtinājuma, vai tad pircējs var būt drošs, ka nebūs jāsedz iepriekšējo īpašnieku komunālie maksājumi?
Šāda ieraksta izdarīšana zemesgrāmatā - apgrūtinājums par komunālo maksājumu parādiem - ne Zemesgrāmatu likums, ne uz tā pamata izdotie citi normatīvie akti neparedz, norāda juriste Solvita Cīrule.
Arī zvērināta notāra palīdze Dagne Rušeniece atzīst, ka praksē, notāriem gatavojot īpašuma tiesību nostiprinājuma lūgumus Zemesgrāmatu tiesnešiem, nav nācies sastapties ar līdzīgām situācijām.
Tas nozīmē, ka dzīvokļa īpašnieks Jūs ar šādu informāciju kā reālu faktu ir maldinājis. Tomēr jāatzīst, ka Saeimā patlaban tiek skatīti, bet vēl nav pieņemti grozījumi „Dzīvokļa īpašuma likumā” un viens no piedāvātajiem grozījumiem ir paredzēt regulējumu, kā tiek pārņemtas parādsaistības īpašuma atsavināšanas gadījumā. Respektīvi, kādi būtu nosacījumi dzīvokļa īpašuma pārdošanai, ja īpašnieks nav nomaksājis komunālo maksājumu parādu.
Atsavinot dzīvokļa īpašumu, ir plānoti divi varianti:
Tādējādi dzīvokļa jaunajam ieguvējam dota izvēle – vai nu uzņemties nokārtot parādu, vai arī atteikties, piemēram, pirkt dzīvokli vai pieņemt dāvinājumu. Lai dzīvokļa īpašuma ieguvējs varētu pārliecināties par iepriekšējā īpašnieka saistību izpildi, viņam būs pienākums uzrādīt dzīvokļa īpašuma ieguvējam atbilstošu izziņu.
Ja patiešām vēlaties turpmāk virzīt šo darījumu - pirkt nolūkoto dzīvokli nekavējoties, LV portāla eksperti Jums iesaka:
Ja ir arī citas neskaidrības - vērsties ar konsultāciju pie īpašuma tiesību jautājumos praktizējoša jurista vai notāra.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!