Nekustamā īpašuma nodošana īpašumā un valdījumā vienam no bērniem

J
jautā:
08. jūlijā, 2021
Artūrs

Labdien! Kā nekustamo īpašumu (zeme, māja, saimn. ēkas) nodot īpašumā un valdījumā vienam no trim bērniem?

A
atbild:
14. jūlijā, 2021

Civillikumā ir noteikts, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās (atbilstoši Civillikuma 994. panta pirmajai daļai). Jūsu jautājumā ir minēti divi juridiski termini: “īpašumtiesības” un “valdījums”.

Atbilstoši Civillikuma 876. pantam: “Lietas valdījums ir īpašuma tiesībai atbilstoša faktiska vara par lietu. Tas pastāv, kad ķermeniska lieta faktiski atrodas kādas personas pilnīgā varā un kad pie tam šī persona izrāda gribu rīkoties ar lietu līdzīgi īpašniekam.”

Valdījuma tiesības arī var tikt nostiprināta zemesgrāmatā, atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās”.

Turpretim, piemēram, nomnieks nav lietas valdītājs, jo viņam nav gribas rīkoties ar lietu līdzīgi īpašniekam un viņš ir tikai īpašnieka vietnieks valdījumā.

Savukārt īpašums ir “pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību” (atbilstoši Civillikuma 827. pantam).

Abas tiesības (valdījuma un īpašumtiesības) ir nostiprināmas līgumā, līgumu ir ieteicams slēgt pie notāra.

Notāra konsultācijas un pakalpojumi ir pieejami arī attālināti vietnē www.latvijasnotars.lv.