Kas maksā par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā

J
jautā:
25. jūnijā, 2021
Ivars

Kam jāmaksā valsts nodeva par īpašumtiesību maiņu: 2% no nopirktā īpašuma vērtības (pircējam vai pārdevējam)?

A
atbild:
12. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā ir 2% no nekustamā īpašuma pirkuma līgumā norādītās summas vai nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības – tās summas, kura ir lielāka (Ministru kabineta noteikumi Nr. 1250 par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā).

Valsts nodevu pirkuma līguma gadījumā pircējs maksā, lai nekustamais īpašums tiktu ierakstīts zemesgrāmatā uz pircēja vārda.

Valsts nodevu par īpašnieka maiņu zemesgrāmatā maiņas līguma gadījumā līdzēji parasti dala uz pusēm vai proporcionāli maiņas līgumā ietvertajiem maināmo īpašumu novērtējumiem. Tāpat līdzēji var vienoties, ka nodevu maksā tikai viens. Tā ir pušu izvēle un vienošanās.

Pirms darījuma noslēgšanas ieteicams konsultēties ar zvērinātu notāru, kurš arī varēs sniegt atbildes saistībā ar maksājumiem konkrētajā darījumā.