Vai vajadzīgs ceļa servitūts, ja zemes gabali pieder vienam īpašniekam

J
jautā:
13. jūnijā, 2021
Liene

Labdien! Piekļuve zemes gabalam (B), uz kura plānota mājas būvniecība, ir iespējama caur otru zemes gabalu (A). Zemes gabals B ir manā īpašumā, bet zemes gabals A ir man kopīpašumā (domājamās daļas) ar otru īpašnieku. Kā pareizi būtu kārtot ceļa servitūtu, un vai servitūtam ir jābūt noteiktam abos zemes gabalos? Vai tad, ja zemesgabalu A iegūstu savā īpašumā (vairs nav domājamās daļas), ir jāizveido ceļa servitūts, vai arī tas vairs nav nepieciešams, jo abi zemes gabali būs manā īpašumā?

A
atbild:
05. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Katra reālservitūta pastāvēšanai vajadzīgi divi nekustami īpašumi, no kuriem viens apgrūtināts otram par labu; pirmais ir saistītais jeb kalpojošais, otrs tiesīgais jeb valdošais (Civillikuma 1141. pants). Servitūtu nodibina kā apgrūtinājumu kalpojošajam nekustama īpašumam, tātad jautājumā norādītajā situācijā tas būs zemes gabals A. Servitūtus nodibina ar likumu, tiesas spriedumu, līgumu vai testamentu (Civillikuma 1231. pants). Par optimālāko servitūta nodibināšanas veidu ir atzīstams līgums, bet tas iespējams tikai tad, ja starp valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem pastāv vienprātība servitūta nodibināšanas jautājumā. Tiesību teorijā ir atzīts, ka servitūta attiecība veidojas starp divu nekustamu lietu (kalpojošā un valdošā īpašuma) īpašniekiem, ja šīs lietas nepieder vienām un tām pašām personām, no kurām viens apgrūtināts otram par labu. Tas nozīmē: ja abi zemes gabali piederēs vienam īpašniekam, tad servitūta nodibināšana vairs nebūs nepieciešama.