Piebraucamais ceļš pie sava īpašuma

J
jautā:
12. jūnijā, 2021
Jevgēnijs

Labdien! Ir jautājums saistībā ar piebraucamo ceļu pie sava īpašuma. Ir vairāki zemes gabali, kuriem ir īpašnieki, piebraucamais ceļš pieder juridiskajai personai, kura šo ceļu neizbūvē, atrunājoties, ka finansiāli viņiem tas neesot izdevīgi, tādējādi liedzot zemes gabalu īpašniekiem tikt pie sava īpašuma. Juridiskā persona piedāvā zemes gabalu īpašniekiem pašiem meklēt firmu, kura izbūvēs ceļu, pašiem par to maksāt, pēc kā juridiskā persona atdos katram zemes īpašniekam viņa domājamo daļu. Vai juridiskā persona drīkst šādi rīkoties un piebraucamā ceļa izbūvi uzvelt uz zemju īpašnieku pleciem?

A
atbild:
01. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Toms Vilnis, zvērināts advokāts

Īpašniekam pašam jārūpējas par savu nekustamo īpašumu, taču bez attiecīga tiesiska pamata citām personām nav tiesību prasīt īpašniekam veikt kādus uzlabojumus vai uzturēšanas darbus savā īpašumā. Visbiežāk uz šāda zemes gabala – piebraucamā ceļa – ir nodibināts ceļa servitūts. Saskaņā ar Civillikuma 1151. pantu, ja servitūta izlietošanai vajadzīgs uzturēt un izlabot kalpojošo lietu, tad tas jādara servitūta izlietotājam. Tātad pēc noklusējuma ceļa servitūta, piemēram, piebraucamā ceļa, uzturēšanas un labošanas darbi ir jāveic zemes īpašniekiem, kuri šo ceļu izmanto. Neskatoties uz minēto, puses var vienoties, ka ceļa servitūta uzturēšanas un labošanas darbus veic kalpojošā nekustamā īpašuma (piebraucamā ceļa) īpašnieks. Līdz ar to, lai sniegtu lietderīgu atbildi uz jūsu jautājumu, nepieciešama papildu informācija par konkrētajiem nekustamajiem īpašumiem un iesaistīto personu tiesiskajām attiecībām. Tāpat jāsaprot, uz kāda tiesiska pamata zemes īpašnieki izmanto citas personas piebraucamo ceļu.