Labdien! Vai varu cerēt, ka manas kredītsaistības tiks dzēstas, pamatojoties uz grozījumiem Kredītiestāžu likumā (kredītiestādes varēs vienpusēji dzēst privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kas uzskatāmi par neatgūstamiem un kas ņemti līdz 2008. gada beigām nekustamā īpašuma iegādei)? Kredīts tika ņemts līdz 2008. g. Latvijas Hipotēku bankā zemesgabala iegādei, bet tad iestājās krīze, maksāt nevarējām. Banka tiesas ceļā atņēma zemi, un pēc 3 gadiem notika cesija (B2KAPITAL). Kredītu summu maksāju jau vairākus gadus pēc tiesas sprieduma: 220 eiro mēnesī. No 30 000 eiro palikuši 15 000 eiro. Visi mūsu īpašumi jau sen ir pārdoti. Mans ģimenes finansiālais stāvoklis ar katru gadu pasliktinās, jo alga jau nav liela (800,00). Vai pēc šiem grozījumiem likumā es varētu cerēt atbrīvoties no parāda? Vai kredītus vienpusēji var norakstīt tikai bankas, kuras deva kredītu, nevis cesijas organizācijas? Vai maksātnespējas process ir vienīgais risinājums? Paldies!
Jautājumā minētie grozījumi Kredītiestāžu likumā (turpmāk: grozījumi) stājās spēkā 2020. gada 4. augustā. Grozījumi papildināja Kredītiestāžu likumu (turpmāk: likums) ar vairākiem pārejas noteikumiem.
Proti, likuma Pārejas noteikumu 88. punkts noteic, ka kredītiestāde kā kreditors ir tiesīga vienpusēji pilnā vai daļējā apmērā dzēst tādas aizdevuma (kredīta) saistības fiziskajām personām, kuras nav izpildītas 2008. gada ekonomiskās lejupslīdes dēļ (turpmāk: saistības) un atbilst visiem šādiem nosacījumiem:
Savukārt likuma Pārejas noteikumu 90. punkts paredz, ka šo pārejas noteikumu 88. punktā minētās tiesības ir arī personai, kurai kredītiestāde cedējusi 88. punktā minētās saistības. Persona, kurai cedētas attiecīgās saistības, ir tiesīga izmantot šo pārejas noteikumu 92. punktā minēto politiku, proti, kredītiestāde saskaņā ar likuma 34.1 un 34.2 pantu apstiprina uz objektīviem un pamatotiem kritērijiem balstītu politiku un procedūru aizdevumu (kredītu) saistību vienpusējai dzēšanai, tostarp pilnīgai vai daļējai saistību dzēšanai, un publicē to kredītiestādes tīmekļvietnē.
Saskaņā ar likuma Pārejas noteikumu 93. punktu kredītiestāde līdz 2022. gada 1. jūlijam pastāvīgi izvērtē un dokumentē dzēšamo saistību atbilstību šo pārejas noteikumu 88., 89., 90. un 91. punktam un lemj par saistību vienpusēju dzēšanu. Šo Pārejas noteikumu 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94. un 95. punktā ietvertās tiesību normas, kas paredz tiesības un pienākumus saistībā ar aizdevuma (kredīta) vienpusēju dzēšanu, piemērojamas līdz 2022. gada 31. decembrim.
Kā LV portāls rakstījis iepriekš, ja starp kreditoru un parādnieku (aizņēmēju vai galvinieku) pirms attiecīgo grozījumu stāšanās spēkā ir noslēgta vienošanās par saistību izpildi un šī vienošanās vēl nav izpildīta, tad parādniekam (aizņēmējam vai galviniekam) tiek piedāvāts grozīt šo vienošanos, lai novērstu to, ka tajā paredzētie nosacījumi, ar kādiem daļa saistību dzēšama, parādniekam (aizņēmējam vai galviniekam) ir nelabvēlīgāki par saistību dzēšanas nosacījumiem, kas tādā pašā situācijā tiktu piemēroti saistību vienpusējai dzēšanai saskaņā ar jaunajiem grozījumiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!