Ceļa servitūta dibināšana

J
jautā:
13. maijā, 2021
Juris

Pašvaldības izsolē tika nosolīti divi blakus esoši zemes gabali, no kuriem viens piekļaujas pašvaldības ceļam. Šobrīd pirkuma līgums ar pašvaldību nav noslēgts. Vienlaikus ar pirkuma līguma noslēgšanu tiks dibināts ceļa servitūts par labu nekustamajam īpašumam, kas atrodas aiz manis nosolītajiem apbūves gabaliem. Vai pašvaldība ir tiesīga ar pirkuma līguma noslēgšanu dibināt ceļa servitūtu par labu blakus esošam nekustamajam īpašumam, ja šobrīd ceļš nav izbūvēts? Kā rīkoties šādā situācijā?

A
atbild:
17. maijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Viens no veidiem, kā var nodibināt ceļa servitūtu, ir attiecīga līguma noslēgšana. Šādu līgumu noslēdz kalpojošā nekustamā īpašuma īpašnieks, no vienas puses, un valdošā nekustamā īpašuma īpašnieks, no otras puses. Tādēļ nebūtu pieļaujams nodibināt servitūtu ar tādu pirkuma līgumu, kura puses nav iepriekš norādītās personas. Līdz ar to līgums daļā, ar kuru tiek nodibināts servitūts, ir apstrīdams.