Kā maksā bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
08. maijā, 2021
Iveta

Labdien! Strādāju uzņēmumā no 2019. gada 22. oktobra un esmu nolēmusi šogad septembrī pamest darbu. Cik ilgā laikā man jānokārto bezdarbnieka statuss, lai es varētu saņemt bezdarbnieka pabalstu astoņus mēnešus? Darba stāžs man rudenī būs 10 gadi. Un cik lielu pabalstu ik mēnesi saņemšu, ja alga man sanāk 225 eiro? Paldies par atbildi!

A
atbild:
14. maijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Nosakot bezdarbnieka pabalsta apmēru, ņem vērā aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu (bruto algu) un kopējo apdrošināšanas stāžu.

Kalendāra dienas vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Pabalsta apmēru nosaka, ņemot vērā kopējo apdrošināšanas stāžu.

Apdrošināšanas stāžs

Pabalsta apmērs no vidējās iemaksu algas

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot

50%

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot

55%

Bezdarbnieka pabalstu izmaksā ne ilgāk par astoņiem mēnešiem šādā apmērā:

  • pirmos divus mēnešus – piešķirtajā apmērā;
  • trešajā un ceturtajā mēnesī – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • piektajā un sestajā mēnesī – 50% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  • septītajā un astotajā mēnesī – 45% no piešķirtā pabalsta apmēra.

Ja darba attiecības pārtrauc uz paša uzteikuma pamata, tad bezdarbnieka pabalstu piešķir no iesnieguma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas. Tas nozīmē, ka bezdarbnieka pabalsts tiks piešķirts divus mēnešus vēlāk un pirmo bezdarbnieka pabalstu varēs saņemt tikai trešajā mēnesī.

Taču pabalstu tāpat maksās astoņus mēnešus, ja nebūs atrasts darbs.