TĒMA: Mājoklis

Vai var izlikt no pašvaldības dzīvokļa kaimiņienes sūdzību dēļ

J
jautā:
12. aprīlī, 2021
Anna

Labdien! Esam ģimene: māte vecuma pensionāre un meita vecumā 30+, bezdarbniece. Jau gandrīz 40 gadus dzīvojam Rīgā, pašvaldības dzīvoklī, tātad īrējam no pilsētas. Savulaik neprivatizējām dzīvokli, jo naudas knapi pietika dzīvei. Par īri un komunālajiem pakalpojumiem vienmēr maksāts pilnībā un laikus. Daudzdzīvokļu namu apsaimnieko privāts uzņēmums. Jautājums ir par to, kādas sekas var būt kaimiņu ļaunajai gribai un t. s. kaitniecībai. Paskaidrošu. Kopā mājā ir 3 vai 4 šādi neprivatizēti dzīvokļi. Iepriekš apsaimniekoja RNP, bijām īrnieki uz īres līguma pamata, kurš tika noslēgts apmēram 90. g. sākumā. Jau gadus trīs ir cits privāts apsaimniekotājs, ar kuru mūsu dzīvoklim nav atsevišķa līguma (uz rokas ir parasta līguma kopija par visu namu). Savukārt uz rokas ir arī ap to pašu laiku Rīgas domes sūtītā vēstule par to, ka dome saņem informāciju par mums izrakstītajiem rēķiniem un mūsu apmaksām (kuras joprojām visas ir laikā). Tas ir ievads: atvainojiet, citādi nesanāk loģiski. Būtība: mums tuvu ir dzīvoklis, kura īpašniece ļoti skaļi, agresīvi uzvedas un izsaka draudus. Tā ir persona, kura, atrodoties savā istabā viena pati, skaļi runā un kliedz, tostarp necenzēti, izsaka naida runu u. tml. Šo izpausmju saturs 99% ir apvainojumi un draudi apkārt esošajiem kaimiņiem, tostarp mums. Šī persona parasti izkliedz (tāpat izplata baumas starp citiem dzīvokļu īpašniekiem, kā arī sūdzas visās iespējamās instancēs), ka viņai tiekot zagta elektrība, pat ūdens (!), ka tiek skatīts viņas TV pieslēgums vai ka viņas apkurē kāds laiž netīro ūdeni un tādēļ viņai salstot. Nakts vidū viņa ir spējīga pēkšņi ļoti skaļi iekliegties “Izslēgsi vai ne?! @#^$!”, jo viņai šķiet, ka kādam kaimiņos darbojas ventilators vai kāda cita ierīce un tā radītā šņākoņa liedz tai gulēt. Protams, nekas tamlīdzīgs nenotiek. Vismaz ne no mūsu dzīvokļa. Dienu no dienas uzvedība kļūst aizvien skaļāka un bezkaunīgāka, īpaši grūti ir pēdējos gadus 7, dzīvojam pastāvīgā troksnī. Taču jautājums ir par kaut ko citu. Cik lielā mērā nelabvēlīgi noskaņotu kaimiņu (dzīvokļu īpašnieku) darbības var ietekmēt to, ka esam un paliekam īrnieki? Ir tā, ka šī īre ir vitāli svarīga, nevaram atļauties ne īrēt citur, privāti, ne jebko iegādāties. Esmu, protams, izstudējusi noteikumus, kuros gadījumos RD maina vai liedz īrēto dzīvokli, un neviens no apstākļiem uz mums neattiecas. Tomēr šī kaimiņiene ir hiperaktīva un ik dienas izdomā kaut ko citu: kliedz un sūdzas, ka no mūsu balkona krītot insekti, ka esam padarījuši viņas logus netīrus vai applūdinājuši, un, iespējams, tad pati saslapina savas sienas. Turklāt viņai ir daudz domubiedru. Un, ja šādi cilvēks sūdzas, svarīgs ir cilvēciskais faktors: lai cik absurdi tas liktos, bet kāds var arī “noticēt”. Viņa ir mums atklāti draudējusi ar “izlikšanu”. Par šo vislielākās sāpes un satraukums, tādēļ lūdzu informāciju. Ja, piemēram, dzīvokļu īpašnieku kopība kaimiņienes ietekmē pieņem kādu lēmumu, vai mums var uzlikt papildu maksājumus vai liegt īrēt, izlikt no dzīvokļa? Vai par šādiem izdomātiem iemesliem ir iespējams cilvēkus iesūdzēt tiesā? Baidāmies, ka tikai tas nenotiek, mums nezinot: par to visu laik dzird draudus. Kā mēs uzzinātu, ja tiktu iesniegta prasība tiesā (vai policijā)? Līdz šim gan neviens no malas nav mūs uzrunājis. Kādai ir jābūt mūsu rīcībai, ja minētais miera traucējums iegūst mums negatīvas juridiskās sekas? Kur vērsties un uz kuriem normatīvajiem aktiem atsaukties? Brīvu līdzekļu nav, maznodr./trūc. statusa arī nav. Garš jautājums, tomēr izklāstīju, kā ir. Ļoti gaidīsim un cerēsim uz atbildi, paldies!

A
atbild:
14. aprīlī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvoklis pieder pašvaldībai, tātad attiecībā uz dzīvokļa īpašumu pašvaldībai ir pilnīgas varas tiesības – to nosaka Dzīvokļa īpašuma likuma 9. pants. Līdz ar to īres līguma nosacījumi ir atkarīgi tikai no vienošanās starp jums un pašvaldību.

Dzīvokļa īpašuma likums nosaka dzīvokļa īpašuma statusu, dzīvokļa īpašnieka tiesības, pienākumus un atbildību, kā arī dzīvokļu īpašnieku kopības kompetenci un lēmumu pieņemšanas kārtību. Dzīvokļu īpašnieku kopība nav tiesīgi tikai jums uzlikt kādu papildu maksājumu.

Civilprocesa likuma 54. pants noteic, ka lietas dalībniekus aicina uz tiesu ar tiesas pavēsti.

Ja minētais miera traucējums rada jums negatīvas juridiskās sekas, ieteicams vērsties pie kvalificēta jurista.