E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22928
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kādas ziņas VID par darba ņēmēju iesniedz darba devējs

J
jautā:
08. aprīlī, 2021
Dita

Labdien! Man radies jautājums. Vai brīdī, kad uzņēmumā tiek pieņemts darbā jauns darbinieks, VID vai VSAA kaut kādā veidā ziņo darba devējam, kādas VSAOI likmes darbiniekam jāpiemēro? Darbinieks var būt persona, kurai jāpiemēro gan izdienas pensijas saņēmēja likmes, gan pensionāra likmes u. tml. Gribētos darbiniekam aprēķināt pareizas nodokļu likmes pirms darba devēja ziņojuma iesniegšanas, nevis pēc. Paldies!

A
atbild:
23. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba devējs (tostarp mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs) katru darba ņēmēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem (Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra.noteikumu Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” 1. pielikums) ne vēlāk kā vienu dienu, pirms persona uzsāk darbu, ja ziņas tiek sniegtas papīra formā, vai ne vēlāk kā vienu stundu, pirms persona uzsāk darbu, ja ziņas tiek sniegtas elektroniski elektroniskajā deklarēšanas sistēmā.

Tajā tiek norādīts darbinieka personas kods, ja nav personas koda, reģistrācijas numurs un personas dzimšanas dati.

Noteikumos paredzēts: Valsts ieņēmumu dienests reģistrē darba devēja sniegtās ziņas par darba ņēmējiem, ņemot vērā informāciju, ko sniedz valsts iestādes, kuras piešķir, aprēķina un izmaksā izdienas pensijas. Minētās valsts iestādes līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 15. datumam elektroniski nosūta Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par personām, kurām piešķirta izdienas pensija. Informācijā norāda personas vārdu, uzvārdu, personas kodu un pensijas piešķiršanas datumu.

Ja mainās darba ņēmēja apdrošināšanas statuss, atbilstošā obligāto iemaksu likme piemērojama ar nākamo mēnesi pēc apdrošināšanas statusa maiņas.

Darba devējam ir pienākums reizi mēnesī līdz 17. datumam iesniegt VID ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem pārskata mēnesī (noteikumu Nr. 827 3. pielikums).

Darba devējs iemaksā vienotajā nodokļu kontā obligātās iemaksas par katru darba ņēmēju reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam.

Obligāto iemaksu likme darba ņēmējam, kurš sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi), ir 30,02% no obligāto iemaksu objekta. Obligāto iemaksu likmes sadalījums starp darba devēju un darba ņēmēju ir attiecīgi 20,77% un 9,25%. (Ministru kabineta noteikumi Nr. 786 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”).

Informācija ar piemēriem par sociālās apdrošināšanas iemaksām (kā darba devējs iesniedz ziņojumu par 2021. gada attiecīgo mēnesi, aprēķinātajām sociālajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli) ir VID informatīvajā materiālā “Darba devēja ziņojuma aizpildīšana” sadaļā VSAOI Informatīvie un metodiskie materiāli > Deklarāciju un pārskatu aizpildīšanas un iesniegšanas nosacījumi.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 122 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU