TĒMA: Pensijas

Vai pensijas vecumā piešķir invaliditātes pensiju

J
jautā:
07. martā, 2021
Diāna

Labdien! Šobrīd mana vecmamma saņem vecuma pensiju. Ja tiks noformēta invaliditāte, vai pensija saglabāsies un tās apjoms paliks tāds pats? Iepriekš paldies!

A
atbild:
09. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Invaliditātes pensiju piešķir uz visu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas noteikto invaliditātes laiku, bet ne ilgāk kā līdz vecuma pensijas vecuma sasniegšanai.

Tiesības uz vecuma pensiju rodas, sasniedzot likumā “Par valsts pensijām” noteikto pensijas vecumu. Ja līdz tam saņemta invaliditātes pensija, to izmaksā līdz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanai. Kad cilvēks sasniedz valstī noteikto pensijas vecumu, viņam tiek piešķirta vecuma pensija. Ja invaliditātes pensija ir lielāka par aprēķināto vecuma pensiju, piešķir vecuma pensiju, kas noteikta invaliditātes pensijas apmērā.

Ja pensijas vecumā tiek noteikta invaliditāte, invaliditātes pensiju nepiešķir. Pensijai var piemērot nodokļa papildu atvieglojumu, kura apmērs atkarīgs no invaliditātes grupas (I un II grupai nodokļa papildu atvieglojums – 154 eiro, III grupai – 120 eiro mēnesī).