Mājas pārvaldīšanas izdevumu segšana

J
jautā:
05. martā, 2021
Mārīte

Labdien! Situācija: dzīvoju daudzdzīvokļu mājā, kas ir noformēta kā kooperatīvs (DZĪKS), katru mēnesi konkrētajā datumā mājas vecākais “iekasē” ikmēneša īres maksu. Mājas vecākais izteica vairākkārtējas sūdzības par pāris atsevišķu dzīvokļu īrniekiem, kuri jau ilgstoši neveic dzīvokļa īres maksu un kuriem uzkrājies parāds par īri gandrīz vai 2000 EUR apmērā. Mājas vecākais norādīja, ka viņš īres parādus dzēšot ar mūsu maksājumiem (tas ir, ar to īpašnieku maksājumiem, kuri regulāri maksā par īri). Mājas vecākais uzsver to, ka neesot nekāda risinājuma, kā parādniekiem likt maksāt. Vai tiešām nav neviena mehānisma, kā parādniekus piespiest veikt maksājumus, un vai ir likumīgi no mūsu maksājumiem segt parādnieku “caurumus”? Paldies!

A
atbild:
08. martā, 2021

Ja dzīvokļu īpašumi zemesgrāmatā ir reģistrēti kā atsevišķi dzīvokļu īpašumi, kas pieder konkrētiem īpašniekiem (nevis DZĪKS), tad jautājumā norādītais termins “īres maksa” nav atbilstošs. Šādā kontekstā būtu veicami maksājumi, kas saistīti ar dzīvojamās mājas uzturēšanu un apsaimniekošanu, kas izriet no dzīvojamās mājas īpašnieku kopsapulces lēmuma.

Tādējādi, ja dzīvokļu īpašnieku kopība ir vienojusies par mājas apsaimniekošanas izdevumu apmēru (ir kopsapulces lēmums) un ir noslēgts līgums par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu, tad attiecīgo īpašnieku “parādi” ir piedzenami tiesas ceļā.

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pants nosaka dzīvokļu īpašnieku pienākumus, cita starpā:

1) piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā;

2) segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;

3) norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana);

4) maksāt uz dzīvokļa īpašumu attiecinātos nodokļus;

5) maksāt nomas maksu par zemes lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes;

6) saudzīgi izturēties pret kopīpašumā esošo daļu, ievērot tās lietošanas noteikumus, kā arī normatīvajos aktos noteiktās sanitārās, ugunsdrošības un citas prasības, lai neradītu aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei, un raudzīties, lai šos noteikumus un prasības ievērotu personas, kas iemitinātas viņa dzīvokļa īpašumā;

7) nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu;

8) pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus;

9) ievērot dzīvokļu īpašnieku kopības noteiktos dzīvokļu īpašumu lietošanas tiesību aprobežojumus;

10) atsavinot dzīvokļa īpašumu, informēt dzīvokļa īpašuma ieguvēju par tām dzīvokļa īpašnieka neizpildītajām saistībām, kuras attiecas uz dzīvokļa īpašuma lietošanu;

11) iesniegt dzīvokļa īpašuma tiesības apliecinošu dokumentu dzīvojamās mājas pārvaldniekam vai personai, kura atbilstoši pārvaldīšanas līguma noteikumiem kārto mājas lietu.

Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumi ir izmantojami tieši dzīvojamās mājas pārvaldīšanas nodrošināšanai, un tos nedrīkst izmantot citu dzīvokļu īpašnieku parādu segšanai (skat. Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 14. panta 6. daļu). Dzīvojamās mājas īpašnieka veidotos uzkrājumus pārvaldnieks nav tiesīgs izmantot:

1) savas darbības rezultātā radušos zaudējumu segšanai;

2) dzīvojamās mājas īpašnieka neizpildīto saistību izpildei (parādu segšanai u. tml.).