TĒMA: E-vide

Kādi normatīvie akti ierobežo erotisku un pornogrāfisku materiālu izplatīšanu

J
jautā:
05. janvārī, 2021
edite

Labdien! Vai ir pieņemts jauns likums, kas ierobežo erotiska un pornogrāfiska rakstura materiālu lietošanu? Vai tagad pornogrāfija un erotika ir atļauta un legāla visos vecumos un vietās, piemēram, plikas sievietes ar plikām krūtīm iekštelpu skeitparkos, kur uzturas bērni? Kā tiek uzmanīta interneta vide? Ja “Google” meklētājā ieraksta vārdu “porno”, jebkurš jebkura vecuma cilvēks var ieraudzīt nenormālas bildes. “Ministru kabineta noteikumi Nr. 348 (prot. Nr. 62, 6.§) Rīgā 1995. gada 22. novembrī “Noteikumi par erotiska un pornogrāfiska rakstura materiālu ievešanu, izgatavošanu, izplatīšanu, publisku demonstrēšanu vai reklamēšanu” izdoti saskaņā ar likuma “Par 1925. gada 1. aprīļa likuma “Ministru kabineta iekārta” atjaunošanu” 14. panta 3. punktu”.

A
atbild:
11. janvārī, 2021

Ministru kabineta noteikumi Nr. 166 nosaka vietu saskaņošanas kārtību pornogrāfiska rakstura materiālu tirdzniecībai, demonstrēšanai publiskā vietā vai nodošanai lietošanā par maksu Rīgā.

Tajos ir noteikts: pornogrāfiska rakstura materiālu tirdzniecību, demonstrēšanu publiskā vietā vai nodošanu lietošanā par maksu aizliegts veikt 2.18. bērniem rīkotajos pasākumos, kā arī publiskās vietās, kuras brīvi var apmeklēt bērni.

Ja ir pamanīta neatbilstošu plakātu esamība bērnu uzturēšanas vietā, jums ir tiesības par to runāt ar skeitparka vadību. Kā arī ir iespēja celt trauksmi atbilstoši Trauksmes celšanas likuma noteiktajai kārtībai.

Latvijā ir spēkā Pornogrāfijas ierobežošanas likums. Likuma mērķis ir, respektējot cilvēka tiesības uz privāto dzīvi, aizsargāt cilvēkus no nevēlamas saskarsmes ar pornogrāfiska rakstura materiāliem un pornogrāfiskiem priekšnesumiem un nepieļaut bērnu iesaistīšanu pornogrāfiskos priekšnesumos un pornogrāfiska rakstura materiālu apritē.

Atbilstoši Pornogrāfijas ierobežošanas likuma 12. pantam par pornogrāfiska priekšnesuma demonstrēšanas vai citu intīma rakstura izklaides ierobežošanas noteikumu pārkāpšanu vai par pornogrāfiska rakstura materiāla aprites noteikumu pārkāpšanu piemēro naudas sodu fiziskajai personai no divdesmit astoņām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai: no divsimt astoņdesmit līdz septiņsimt divdesmit naudas soda vienībām.

Interneta lietotāju drošībai ir pieejams izglītojošs resurss “Drošs internets.  Šajā vietnē jūs varat ziņot par tām problēmām, ar ko saskaraties globālajā tīklā attiecībā uz jautājumiem, kas skar pusaudžu un bērnu intereses vai kas rada draudus.

“Google” ir globāla kompānija, tādēļ nav noteiktas atbildes, kā var ierobežot šīs vietnes saturu. Vienīgais, ko var darīt, ir neizmantot šo meklētāju un informēt bērnus, ka meklēšanas rezultātos pieejamā informācija ir neviennozīmīga un ir jāspēj orientēties tās saturā atbildīgi.