Vai ir iespējams ārpustiesas ceļā piedzīt parādu no īrnieka

J
jautā:
12. februārī, 2021
Sigita

Labdien! Īrnieks nav samaksājis par komunālajiem pakalpojumiem. Kā es varu piedzīt šo summu? Vai to ir iespējams izdarīt bez tiesas?

A
atbild:
01. martā, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Vienīgā iespēja, kā piedzīt parādu no īrnieka bez tiesas, ir to ieskaita veidā paņemt no drošības naudas. Skatīt likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 12.1 pantu: “Dzīvojamās telpas īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai izīrētājs, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, ir tiesīgs prasīt no īrnieka drošības naudas iemaksu, paredzot līgumā tās apmēru, samaksas, dzēšanas un atmaksāšanas kārtību un termiņus. Ja īrnieks, īres līgumam izbeidzoties, ir parādā izīrētājam īres maksu vai maksu par pakalpojumiem, kā arī par nodarītajiem zaudējumiem, parāds tiek dzēsts un zaudējumi atlīdzināti no drošības naudas.”

Citu instrumentu ārpustiesas parāda piedziņai nav. Ja nav drošības naudas un parādnieks atsakās maksāt, tad, atskaitot tiesu, nav cita tiesiska veida, kādā var piespiest atmaksāt parādu.