E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22336
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Puses procesuālo tiesību pārņemšana

J
jautā:
02. februārī, 2021
Arnis

Labdien! 2020. gada augustā miris mans tēvs un atstājis testamentu, ar kuru visa manta tikusi novēlēta laulātajai un abiem dēliem. Pēc visu mantojuma formalitāšu nokārtošanas saskaņā ar līdzmantinieku labprātīgu vienošanos, kas nostiprināta mantojuma sadales līgumā, man pienākas parāda piedziņas tiesības. Spriedums par parāda piedziņu stājies likumīgā spēkā jau 2015. gadā. Izpildu lieta atrodas pie tiesu izpildītāja, un notiek sprieduma izpilde. Tiesu izpildītājs paskaidroja, ka man jāsniedz pieteikums tiesai saskaņā ar Civilprocesa likuma 77. pantu par lietas dalībnieka tiesību pārņemšanu sakarā ar fiziskas personas nāvi. Kurai tiesai adresējams šāds pieteikums? Cik pieteikuma norakstu jāiesniedz? Kādi dokumentu oriģināli un/vai kopijas pievienojami pieteikumam? Vai par šādu pieteikumu ir jāmaksā valsts nodeva? Ko rakstīt šajā pieteikumā? Kā vispār ir noformējams šāds pieteikums par lietas dalībnieka (puses) tiesību pārņemšanu?

A
atbild:
04. martā, 2021

Civilprocesa likuma 77. panta normas nosaka: (1) Ja viena no pusēm lietā izstājas (fiziskās personas nāve, juridiskā persona beidz pastāvēt, prasījuma cesija, parāda pārvede un citi apstākļi), tiesa pieļauj aizstāt šo pusi tās tiesību pārņēmējam.

(11) Pieteikumu par procesuālo tiesību pārņemšanu izskata rakstveida procesā, izņemot gadījumu, ja tiesa uzskata par nepieciešamu pieteikumu izskatīt tiesas sēdē.

(2) Tiesību pārņemšana iespējama jebkurā procesa stadijā.

(21) Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(3) Visas darbības, kas izpildītas procesā līdz tiesību pārņēmēja iestāšanās brīdim, tiesību pārņēmējam ir tikpat obligātas, cik obligātas tās bija personai, kuras tiesības ir pārņemtas.

Jums ar pieteikumu ir jāvēršas tajā tiesā, kas konkrētajā lietā ir izdevusi izpildu dokumentu (tiesas nolēmumu). Pieteikumā jānorāda, uz kāda pamata jūs esat uzskatāms par tiesību pārņēmēju, un jāpievieno dokumenti, kas to apliecina (mantojuma apliecība). Papildus būtu iesniedzams viens pieteikuma eksemplārs, kuru tiesa nosūtīs atbildētājam (parādniekam).

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 34. panta normām par pieteikuma iesniegšanu ir jāsamaksā valsts nodeva 30 eiro apmērā.

Pēc tam, kad tiesa ir pieņēmusi nolēmumu par puses aizstāšanu ar tiesību pārņēmēju, šis lēmums ir jāiesniedz tiesu izpildītājam.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 124 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU