E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21696
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Cokola un pagrabstāvā nedrīkst izvietot dzīvokļus

J
jautā:
12. novembrī, 2020
Brigita

Sveicināti! Nesaņēmu konkrētu atbildi (Nr. 21511) par to, vai atļauts māju pagrabstāvos (cokolstāvos) ierīkot dzīvokļus.

A
atbild:
19. novembrī, 2020
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 73.8 panta pirmo daļu mākslinieka darbnīca un to īpašnieki līdz dzīvojamās mājas privatizācijai tiek reģistrēti Kadastra reģistrā. [..] Reģistrācija Kadastra reģistrā pēc juridiskām sekām pielīdzināma reģistrācijai zemesgrāmatā. Atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 6. panta pirmajai daļai mākslinieka darbnīca, kas nodota īpašumā līdz dzīvojamās mājas privatizācijai, uzskatāma par nekustamo īpašumu.

Tostarp dzīvokļa īpašums saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 2. panta pirmo un otro daļu ir dzīvojamā mājā tiesiski nodalīts patstāvīgs nekustamais īpašums, kas kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas. Atbilstoši minētā likuma 3. panta pirmajai daļai atsevišķais īpašums ir dzīvojamā mājā esoša būvnieciski norobežota un funkcionāli nošķirta mākslinieka darbnīca, kura kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā. Līdz ar to privatizētu mākslinieka darbnīcu ir iespējams reģistrēt kā dzīvokļa īpašumu.

 Savukārt Ministru kabineta 2015. gada 30. jūnija noteikumu Nr. 340 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 211-15 “Dzīvojamās ēkas”” 60. punkts noteic, ka cokola stāvā (ēkas puspagrabstāvs (vai tā daļa), kas attiecībā pret planēto zemes līmeni iedziļināts ne vairāk kā par pusi no stāva augstuma) un pagrabstāvā nedrīkst izvietot dzīvokļus. Līdz ar to daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas puspagraba telpām nav iespējams mainīt lietošanas veidu uz dzīvošanai atbilstīgu (izveidot dzīvokli), kā arī izīrēt kā dzīvokli.

 Saskaņā ar Būvniecības likuma 21. panta otro daļu ekspluatācijā pieņemto būvi izmanto tikai atbilstoši projektētajam lietošanas veidam. Savukārt būves vai tās daļas ekspluatācija neatbilstoši projektētajam lietošanas veidam uzskatāma par patvaļīgu būvniecību (Būvniecības likuma 18. panta otrā daļa).

Lai saņemtu konkrētu atbildi par jūsu īpašumu, kāpēc jūsu gadījumā – mākslinieku darbnīca, kas vēlāk, kā norādiet, reģistrēta kā dzīvokļa īpašums un ir izvietots cokola stāvā, kas, iespējams, neatbilst būves projektētajam lietošanas veidam, ieteiktu jums ar attiecīgu iesniegumu vērsties pilsētas būvvaldē, kurai jums ir jāsniedz skaidrojums par īpašuma statusu, gan par faktiskajiem, vēsturiskajiem apstākļiem, gan kā jūsu pašreizējais īpašuma lietošanas veids atbilst normatīvo aktu regulējumam.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU