E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21695
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1
1
1

Par laulāto kopīgās mantas sadali

J
jautā:
12. novembrī, 2020
simona

Vai man pēc laulības šķiršanas ir tiesības pieprasīt īpašumu sadali? Tika veikta mutiska vienošanās par īpašumu sadali, bet pēc papīru parakstīšanas bijušais vīrs paziņo, ka neko neparakstīs.

A
atbild:
23. decembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Civillikuma 77. pantā noteikts, kā ne tiesa, ne notārs nešķir laulību, ja laulātie nav vienojušies par kopīgās mantas sadali. No tā izriet, ka šķiršanās brīdī, visticamāk, apliecinājāt, ka strīdu par kopīgās mantas sadali nav.

Par īpašumu sauc katru ķermenisku vai bezķermenisku lietu, uz kuru jums ir īpašuma tiesības. Civillikuma 1473. pantā noteikts, ka tiesiska darījuma forma ir atkarīga no lietas dalībnieku ieskata, izņemot likumā tieši norādītos gadījumus. Darījumi ar nekustamo īpašumu var tikt noslēgti tikai rakstveidā, bet Civillikuma 994. pants noteic, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. Laulības šķiršanas laikā, visticamāk, atzināt, ka jūsu un jūsu bijušā vīra starpā nepastāv strīds par laulāto kopīgās mantas sadali. Līdz ar to nav pamata apšaubīt, ka nekustamais īpašums ir vīra nekustamais īpašums, ja tas kā tāds ierakstīts zemesgrāmatā.

Ja varat pierādīt, ka starp jums un jūsu bijušo vīru pastāv vienošanās par nekustamo īpašumu sadali, tad, pamatojoties uz Civillikuma 1487. panta noteikumiem, varat tiesā prasīt īpašuma tiesību atzīšanu. Skatīt arī Senāta Civillietu departamenta 2008. gada 15. oktobra spriedumu lietā Nr. SKC-338/2008. Tomēr, ja vienošanās nav, piemēram, ierakstīta diktofonā, nepastāv rakstiska laulāto sarakste vai nav vairāku ticamu liecinieku, tad visdrīzāk nevarēs pierādīt, ka vienošanās par nekustamo īpašuma sadali laulāto starpā ir notikusi.

Ja laulību šķīrāt tiesā, tad laulība tiek šķirta ar tiesas spriedumu, tomēr, ja laulību šķīrāt pie notāra, tad zvērinātam notāram, pamatojoties uz Notariāta likuma 333. panta noteikumiem, ir aizliegums šķirt laulību ātrāk nekā pēc 30 dienām, skaitot no laulības šķiršanas lietas uzsākšanas dienas. Šo termiņu drīkst noteikt arī garāku. Ja laulības šķiršanas termiņš vēl nav notecējis, rekomendēju nekavējoties izmantot Notariāta likuma 334. pantā paredzētās tiesības atsaukt laulības šķiršanu, lai pēc tam šķirtu laulību atbilstoši tādam normatīvajam regulējumam, kurš jāpiemēro gadījumos, kad laulāto starpā pastāv strīds par kopīgās mantas sadalīšanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 18 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU