Priekšnosacījumi nekustamā īpašuma iegūšanai ieilguma ceļā

J
jautā:
09. novembrī, 2020
Arvīds Gureckis

Civillikums. Trešā daļa. Lietu tiesības. 28.01.1937. likums. Panta redakcija 01.09.1992. 1024. Kas pēc ieilguma noteikumiem (1000.–1022. p.) valdījis desmit gadu laikā nekustamo īpašumu, kurš zemesgrāmatā uz viņa vārda nav ierakstīts, tas atzīstams par tādu, kas ieguvis šo nekustamo īpašumu ar ieilgumu, un tam ir tiesība un pienākums prasīt šā iegūšanas pamata ierakstīšanu zemes grāmatās uz savu vārdu.

Nekustamais īpašums atrodas uz zemesgabala, kas zemesgrāmatā ierakstīts uz mana vārda. Vai man ir tiesības prasīt nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā uz sava vārda pēc astoņu gadu nekustamā īpašuma valdīšanas?

A
atbild:
27. novembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Lai varētu iegūt īpašumā nekustamo īpašumu uz ieilguma pamata, ir nepieciešams izpildīt vairākus likumā noteiktus priekšnosacījumus:

  1. Valdījumam jābūt atbilstošam Civillikuma 1000.–1022. pantā noteiktajiem ieilguma noteikumiem:
    1. valdījumam jābalstās uz tāda tiesiska pamata, kas jau pats par sevi varētu piešķirt īpašuma tiesību;
    2. jāvalda labā ticībā, t. i., nezinot šķēršļus, kas nepielaiž iegūt to par īpašumu;
    3. valdītājam ir jābūt labticīgam, iegūstot savu valdījumu, un nepieciešams, lai viņš paliktu labticīgs arī pa visu ieilgumam noteikto laiku;
    4. nepieciešams visu likumā noteikto laiku nepārtraukti un netraucēti valdīt iegūstamo priekšmetu un rīkoties ar to kā īpašniekam.
  2. Nekustamais īpašums jāvalda 10 gadus.

Jautājumā skaidri norādījāt, ka nav izpildīts otrajā punktā minētais priekšnosacījums par 10 gadu termiņu. Kaut arī norādāt, ka valdāt īpašumu, nav zināms, vai valdījuma rašanās pamats pieļauj īpašuma iegūšanu uz ieilguma pamata un vai valdījums ir labticīgs, kā arī nepārtraukts, tāpēc no jautājumā norādītā nevar pateikt, vai jūs arī pēc 10 gadu valdījuma varētu iegūt šo īpašumu uz ieilguma pamata.