E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2147
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Atbildība iestājas par jebkādu konstatētu narkotisko vielu daudzumu

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. aprīlī, 2013
Ritvars Kļaviņš

Labdien! Sakiet, lūdzu, kā tagad likums nosaka vieglo narkotiku (konkrēti- marihuānas) daudzuma pakāpi? No cik gramiem glabāšanas tagad skaitās mazs daudzums un no cik gramiem - liels? Vai tam ir kāda starpība kopš 1.aprīļa grozījumiem krimināllikumā? Kāda atbildība ir par maza daudzuma glabāšanu un kāda - par liela daudzuma? Ja, piemēram, pie manis atrod vienu marihuānas cigareti, vai man draud kriminālatbildība par to? Paldies, ja atbildēsiet.

A
atbild:
10. aprīlī, 2013
Tieslietu ministrija
Ksenija Novikova, sabiedrisko attiecību speciāliste

Atbildība par narkotisko vielu glabāšanu nelielā apmērā iestājas no jebkāda konstatētā narkotisko vielu daudzuma līdz apmēram, līdz kuram daudzumi atzīstami par nelieliem. Tas nozīmē, ka atbildība iestāsies arī par vienu marihuānas cigareti.

Ar grozījumiem Krimināllikumā, kas stājās spēkā 2013.gada 1.aprīlī, nekādas izmaiņas narkotiku apmēru noteikšanas kārtībā sakarā nav veiktas.

Narkotiku apmēri ir noteikti likuma „ Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikumā „Kritēriji nelikumīgā apritē esošu narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī vielu, kas var tikt izmantotas narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgai izgatavošanai (prekursori), iedalījumu apmēriem”.

Marihuāna minēta 7.punktā „Augu valsts produkti ar narkotisku iedarbību, kas klasificēti atbilstoši 1961.gada 30.marta Vienotajai konvencijai par narkotiskajām vielām”, kur noteikts, ka apmērs, līdz kuram daudzumi atzīstami par nelieliem, nežāvētai marihuānai ir 5 g, izžāvētai - 1 g, savukārt par lieliem daudzumiem attiecīgi atzīstami 1 kg un 100 g.

Atbildība par narkotisko vielu nelieliem apmēriem paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 46.pantā - par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā bez nolūka tās realizēt vai narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz divsimt latiem. Piemērojot administratīvo sodu, personu vienlaikus rakstveidā brīdina par kriminālatbildību, ja tā gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas neatļauti iegādāsies vai glabās narkotiskās vai psihotropās vielas nelielā apmērā vai neatļauti lietos narkotiskās vai psihotropās vielas.

Ja narkotiskās vielas nelielā apmērā tiek konstatētas pēc brīdinājuma piemērošanas, tad iestājas kriminālatbildība saskaņā ar Krimināllikuma 253.2 panta pirmās daļas, t.i., par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā bez nolūka tās realizēt vai narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu, ja to izdarījusi persona, kura brīdināta par kriminālatbildību par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un lietošanu, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Atbildība par narkotisko vielu glabāšanu, kas pārsniedz nelielus apmērus, bet nepārsniedz lielus apmērus, paredzēta Krimināllikuma 253.panta pirmajā daļā: par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tās realizēt soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

Savukārt, atbildība par narkotisko vielu glabāšanu, kas pārsniedz lielus apmērus, paredzēta Krimināllikuma 253.panta otrajā daļā: ja neatļautās darbības izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai ja tās izdarītas ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām lielā apmērā, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 40 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas