Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Mājoklis

Vai ir jāslēdz gaismas servitūts

J
jautā:
13. oktobrī, 2020
Ieva

Man pieder blakus esoši zemesgabali. Uz viena zemesgabala ir uzcelta māja, kas ir tuvāk par četriem metriem ar logu uz blakus esošā, man piederošā zemesgabala. Lai nodotu māju ekspluatācijā, man būtu jānoslēdz pašai ar sevi gaismas servitūta līgums?

A
atbild:
17. novembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

Konkrētajā situācijā, kad pašai personai pieder abi blakus esošie zemesgabali, gaismas servitūta līgums nav jāslēdz. Turklāt servitūta līgumu pašam ar sevi pat nav iespējams noslēgt. Civillikums noteic, ka servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu. Sev piederošais zemesgabals nevarētu tikt atzīts par svešu lietu.

Nododot būvi ekspluatācijā, būtu lietderīgi informēt būvvaldes pārstāvi par to, ka zemesgabali pieder vienai personai.