Lasīšanai: 1 minūte

Kam ir jāuztur servitūta ceļš

J
jautā:
13. oktobrī, 2020
Lianna

Jautājums ir par servitūta ceļu. Kam ir jālabo un jāapsaimnieko servitūta ceļš (īpašumu saimniekiem vai pagastam)? Cik tuvu drīkst uzstādīt žogu servitūta ceļam?

A
atbild:
22. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Servitūta ceļš ir jāuztur servitūta izlietotājam. Uz pašvaldību šo pienākumu varētu attiecināt tikai tad, ja servitūts būtu nodibināts par labu pašvaldībai vai pašvaldības nekustamajam īpašumam. Savukārt žoga novietni attiecībā pret ceļu parasti nosaka attiecīgās pašvaldības apbūves noteikumi saistībā ar teritorijas plānošanas dokumentos definētajām sarkanajām līnijām. Tomēr jāņem vērā, ka servitūta ceļa teritorijai sarkanās līnijas noteikt nav nepieciešams, tādēļ žoga novietnes jautājums būtu risināms, piemēram, līgumā par servitūta nodibināšanu.

Civillikuma 1151., 1231. pants.