E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2135
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene
2
2

Paternitātes apstrīdēšana

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. martā, 2013
Maksims

Labdien! Gribētu uzzināt, kā ir iespējams apstrīdēt paternitāti, ja dzimšanas apliecībā ir ierakstīts neīstais bērna tēvs, jo DNS ekspertīze parādīja, ka bērna bioloģiskais tēvs ir cits. Cik tas varētu vēl papildus izmaksāt? Paldies.

A
atbild:
10. aprīlī, 2013
Tieslietu ministrija
Līga Krūmiņa, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriskonsulte

Civillikuma 146.pants noteic, ka par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums). Bērna izcelšanos no tēva, kas ir laulībā vai ir bijis laulībā ar bērna māti, apstiprina ieraksts laulību reģistrā. Civillikuma 147. un 148. pants paredz, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Paternitātes pieņēmumu bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka nav bērna bioloģiskais tēvs. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir bērna mātei. Papildus Civillikuma 150. pants noteic, ja tiesa apmierina prasību, ar kuru apstrīdēts paternitātes pieņēmums, ieraksts par tēvu dzimšanas reģistrā atzīstams par neesošu no tā izdarīšanas dienas.

Ja bērna māte nav stājusies laulībā un bērna izcelšanās no tēva konstatēta atbilstoši Civillikuma 155. panta noteikumiem, proti, paternitāte atzīta, bērna tēvam un mātei personiski iesniedzot kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā, paternitātes atzīšanu tiesa var atzīt par neesošu tikai tad, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa bioloģiskais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā. Atbilstoši Civillikuma 156. pantam, apstrīdēt paternitātes atzīšanu var persona, kas paternitāti atzinusi vai bērna māte divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņi uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, paternitātes atzīšanu var apstrīdēt divu gadu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

Civilprocesa likuma 245.pants paredz, ka lietas par bērna izcelšanās noteikšanu vai paternitātes apstrīdēšanu tiesa izskata pēc vispārējiem noteikumiem, bet ja bērna bioloģiskais tēvs ir miris, paternitātes faktu var konstatēt sevišķā tiesāšanas kārtībā. Prasības tiesvedības kārtībā prasību pret fizisko personu ceļ tiesā pēc tās deklarētās dzīvesvietas. Tiesas izdevumos ietilpst valsts nodeva (paternitātes apstrīdēšanas gadījumā 50 lati), kancelejas nodeva un ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 112 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas