Pašvaldības policijas darbinieka tiesības

J
jautā:
02. oktobrī, 2020
Andrejs Viļums

02.10.2020. ap 06.30 uz Salu tilta blakus sabiedriskā transporta pieturai “Lucavsala” cilvēks, kurš ar sevi neiepazīstināja, bet bija ģērbts Rīgas pašvaldības policijas formastērpā, veica manu kratīšanu bez manas piekrišanas, kā arī trešajai personai darīja zināmus manus personas datus. Man netika paskaidrots, kāpēc viņš to izdarīja un kādu likumu esmu pārkāpis. Uzskatu tādu rīcību par nelikumīgu.

A
atbild:
08. oktobrī, 2020

Saskaņā ar likuma “Par policiju” 2.1. pantu pašvaldības policijas darbinieks ir persona, kura ieņem pašvaldības vai pašvaldību kopīgi iedibinātu policijas amatu un pilda šajā likumā noteiktos pienākumus attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, citas pašvaldības administratīvajā teritorijā, kura deleģējusi šajā likumā noteikto uzdevumu izpildi, vai to pašvaldību teritorijās, kuras ir izveidojušas kopīgu pašvaldības policiju.

Minētā likuma 12. pants nosaka policijas darbinieka tiesības, kuras cita starpā ir:

2) pārbaudīt personām, kuras tiek turētas aizdomās par likumpārkāpumu izdarīšanu, personību apliecinošos dokumentus, kā arī citus dokumentus, kas nepieciešami to tiesību normu ievērošanas pārbaudei, kuru izpildes kontrole un uzraudzība uzdota policijai;

3) veikt personu aptauju, pieņemt paskaidrojumus, kā arī izsaukt uz policijas iestādi jebkuru personu sakarā ar lietām un materiāliem, kuru izskatīšana ir policijas kompetencē, bet, ja šīs personas bez attaisnojoša iemesla neierodas pēc izsau­kuma, likumā noteiktajā kārtībā veikt to piespiedu atvešanu;

4) sastādīt protokolus par administratīvajiem pārkāpumiem; likumā paredzētajos gadījumos un kārtībā nogādāt policijas iestādē likumpārkāpējus, izdarīt viņu personas apskati, mantu un dokumentu izņemšanu un apskati, administratīvi aizturēt likumpārkāpējus un veikt citus likumā noteiktos pasākumus administratīvo pārkāpumu lietvedības nodrošināšanai, kā arī piemērot viņiem administratīvos sodus vai noteiktā kārtībā nosūtīt protokolus pēc piekritības;

141) novērot publiskas vietas un tajās esošas personas, tai skaitā izmantojot tehniskos līdzekļus, lai savlaicīgi novērstu un atklātu iespējamo sabiedriskās kārtības apdraudējumu, noziedzīgu nodarījumu, atrastu meklēšanā izsludinātas personas vai transportlīdzekļus, kā arī, izmantojot tehniskos līdzekļus, novērot policijas iestāžu ēkas, telpas un teritoriju, policijas apsargājamos objektus, lai nodrošinātu policijas iestāžu ēku, telpu un teritorijas apsardzi, aizturēto personu un apsargājamo objektu drošību;

31) pieprasīt un saņemt bez maksas no publiskām personām un privātpersonām informāciju, dokumentus un citus materiālus;

u.c.

Attiecīgajā situācijā ir piemērojamas arī likuma “Par fizisko personu datu apstrādi kriminālprocesā un administratīvā pārkāpuma procesā” 2. un 8. panta normas, likuma “Par policiju” 3. panta un 19. panta normas, “Rīgas pašvaldības policijas nolikuma” 2.1. punkts un Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā.

Ņemot vērā minēto normu noteikumus, policijas darbiniekam ir tiesības nodot jūsu personas datus trešajām personām, kā arī iegūt jūsu personas datus no trešajām personām, ja to prasa normatīvajos aktos noteikto pienākumu izpilde vai tiesību īstenošana.