Jautājumā par pienācīgu īpašuma uzturēšanu jāvēršas pašvaldībā

J
jautā:
01. oktobrī, 2020
Sandra

Labdien! Gribētu zināt, kas var atzīt juridiskas personas mantu par bezmantinieka mantu (Civilprocesa likuma 417. pants). Manam īpašumam blakus ir juridiskas personas zemes gabals (apm. 0,21 ha), kas jau vairākus gadus netiek apstrādāts, līdz ar to tas traucē man uzturēt savu īpašumu. Esmu noskaidrojis, ka firma ir izslēgta no komercreģistra jau 2014. gadā. Īpašums nav apgrūtināts, cik zinu, parādu nav. Kur es kā kaimiņš varētu vērsties, un kas varētu ierosināt procesu par zemes gabala atzīšanu par bezmantinieka mantu? Vai to varu darīt es kā blakus esoša nekustamā īpašuma īpašnieks?

A
atbild:
06. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Civillikuma 417. pants paredz, ka manta, kas paliek pēc juridiskas personas izbeigšanās, izņemot peļņas sabiedrības, pielīdzināma bezmantinieku mantai. Tātad, ja jautājumā minētā juridiskā persona ir bijusi reģistrēta komercreģistrā, tad tā ir uzskatāma par peļņas sabiedrību un citētā tiesību norma uz izskatāmo gadījumu nebūtu attiecināma. Turklāt mazticams ir apstāklis, ka šīs juridiskās personas likvidācijas procesā vai pirms tam nav risināts jautājums par nekustamā īpašuma turpmāko piederību. Turklāt, ja par īpašumu nav nekādu parādu, tas nozīmē, ka arī nekustamā īpašuma nodoklis tiek maksāts likumā noteiktajā kārtībā un termiņos, kas ir īpašnieka pienākums. Savukārt jautājums par īpašuma nepienācīgu uzturēšanu būtu risināms pašvaldībā, vēršoties ar attiecīgu iesniegumu par nekustamā īpašuma uzturēšanas noteikumu pārkāpšanu.