E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20867
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kā pierādīt, ka uzturlīdzekļi personai tika maksāti skaidrā naudā

J
jautā:
10. augustā, 2020
Mairita

Labdien! Situācija ir šāda: mans vīrs maksāja alimentus pēc tiesas nolēmuma. Bērnam palika 18 gadi, dzīvo Anglijā. Bet tikai kādus pēdējos piecus, sešus gadus viņš maksāja naudu ar tiesu izpildītāja starpniecību. Bijusī sieva pieprasa 16 000 eiro par it kā nesamaksātiem alimentiem, sākot no 2008. gada. Nav pierādījumu, ka nauda ir maksāta uz rokas. Iznāk, ka vēl jāmaksā vismaz 10 gadus, lai segtu šķietamo parādu. Ko īsti darīt šajā lietā?

A
atbild:
30. novembrī, 2020
Ilona Barkovska
juriste

Ja pareizi sapratām, tad uzturlīdzekļi bērna uzturam tika maksāti skaidrā naudā otram bērna vecākam un rakstveida pierādījumu tam nav (pieņemšanas un nodošanas akti utt.), savukārt pēdējos gados uzturlīdzekļi tika piedzīti, tiesu izpildītājam uzsākot izpildu lietvedību un veicot sprieduma par uzturlīdzekļu piedziņu piespiedu izpildi.

Ja pusēm ir strīds par uzturlīdzekļu parāda esamību, tad saskaņā ar Civilprocesa likuma 1. panta pirmo daļu katrai fiziskajai un juridiskajai personai (turpmāk – persona) ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Tātad persona ir tiesīga vērsties tiesā ar prasības pieteikumu un tiesas ceļā aizsargāt savas tiesības.

Ja rakstveida pierādījumu, kas pierāda uzturlīdzekļu samaksu, nav, ir arī citi pierādīšanas līdzekļi, ar kuriem persona var mēģināt pierādīt uzturlīdzekļu samaksas faktu. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 95. panta pirmo daļu tiesa pieļauj tikai likumā noteiktos pierādīšanas līdzekļus.

Civilprocesa likumā ir ietverti vairāki pierādīšanas līdzekļi: pušu un trešo personu paskaidrojumi, liecinieku liecības, lietiskie pierādījumi, eksperta atzinums, institūcijas atzinums. Piemēram, ja personai ir liecinieki, kuri bija klāt uzturlīdzekļu samaksas brīžos, tad šie liecinieki var liecināt tiesā par viņiem zināmajiem apstākļiem.

Lai izvērtētu, kas konkrētajā gadījumā var kalpot par pierādījumu uzturlīdzekļu samaksai, persona ir tiesīga vērsties pēc individuālās konsultācijas pie jebkura zvērināta advokāta vai jurista, kas praktizē ģimenes tiesību jautājumos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU