Lasīšanai: 1 minūte

Pārstāvības tiesības

J
jautā:
07. augustā, 2020
Gundega

Labdien! Vai es kā meitas uzņēmuma darbinieks drīkstu parakstīt mātes uzņēmuma dokumentus, piemēram, pieņemšanas un nodošanas aktu? Neesmu darbinieks mātes uzņēmumā.

A
atbild:
13. augustā, 2020

Saskaņā ar Komerclikuma 221. panta 1.daļu valde ir sabiedrības izpildinstitūcija, kura vada un pārstāv sabiedrību. Sabiedrības valde var deleģēt saviem darbiniekiem izpildīt noteiktas funkcijas, kuru ietvaros tiem tiek deleģētas tiesības parakstīt noteikta veida dokumentus. Parasti šādas tiesības tiek deleģētas amata aprakstā vai atsevišķā pilnvarojumā (prokūra vai komercpilnvara).

Savukārt, ja attiecīgo pārstāvību veic persona, kas nav darbinieks, tad jānoformē komercpilnvara (Komerclikuma 40. pants) vai prokūra (Komerclikuma 34. pants), lai šādas darbības būtu saistošas.

Darbības, kas saistītas ar dokumentu parakstīšanu bez jebkāda tiesiska pamata citas juridiskas personas vārdā, nav tiesiskas.