TĒMA: Tieslietas

Vai vecāku atraidīto mantojumu var mantot bērni

J
jautā:
12. jūlijā, 2020
Jānis

Labdien! Nomira zemes un mājas īpašniece, meita un dēls nevar pieteikties mantojumam, jo viņiem ir kredītsaistības. Vai aizgājējas mazdēls pēc 9 gadiem (sasniedzot pilngadību) varēs pieņemt mantojumu, apejot māti un tēvoci? Paldies!

A
atbild:
25. septembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Jūs nevarat gaidīt deviņus gadus, lai pieņemtu mantojumu, jo deviņu gadu laikā būsiet mantojumu pieņēmuši klusējot vai atraidījuši mantojumu, neizsakot vēlmi to pieņemt (skatīt Civillikuma 691. un 694. pantu). Vecums juridiski nav šķērslis mantojuma pieņemšanai, tomēr, lai nepilngadīga persona varētu pieņemt mantojumu, ir jāsaņem bāriņtiesas atļauja (skatīt Bāriņtiesu likuma 21. panta pirmo punktu).

Šāds jautājums nerastos, ja būtu bijis sastādīts testaments. Vai mazbērni var mantot, ja to vecāki vēl ir dzīvi un atraida mantojumu? Tiesību doktrīnā ir secināts, ka var. Mantojuma atstājēja mazbērni var mantot gadījumos, kad mantojuma atstājēja bērns, kurš ir mazbērna vecāks, ir zaudējis mantojuma tiesību vai arī pēc mantojuma atklāšanās atsakās no mantojuma, kā tas netieši secināms no Civillikuma 404. panta pirmā punkta (skatīt Krauze R. 1997, 38.–40. lpp.