Vai būs tiesības uz bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
07. jūlijā, 2020
Edīte

Esmu jaunā māmiņa. Dekrētā aizgāju 16.01.2020. Tagad esmu bērnu kopšanas atvaļinājumā kopš 04.06.2020., bet nesaņemu bērna kopšanas pabalstu, jo bērna tēvs arī atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā no 27.04.2020., un bērna kopšanas pabalstu saņem viņš. Jautājums ir tāds: kad man beigsies bērna kopšanas atvaļinājums, ja es plānoju izbeigt darba attiecības ar darba devēju un plānoju iestāties bezdarbniekos, vai man piešķirs bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
14. jūlijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja, atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, līdz pusotra gada vecumam viens no vecākiem saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par pabalsta saņēmēju veic valsts (izņemot personas, kurām vecāku pabalsts piešķirts kā pašnodarbinātajam), apdrošinot arī bezdarba gadījumam.

Šajā situācijā apdrošināts ir bērna tēvs, jo viņš saņem pabalstu. Ja pēc bērna kopšanas atvaļinājuma pārtrauksiet darba tiesiskās attiecības, jums nebūs tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, jo nebūs pabalsta saņemšanai nepieciešamā apdrošināšanas perioda.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss (to piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra);
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;

ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.