TĒMA: Mājoklis

Vai drīkst celt māju uz cita īpašnieka zemes

J
jautā:
05. jūnijā, 2020
Inga

Kas man jādara, ja vēlos celt māju uz cita īpašnieka zemes? Viņš piekrīt. Kā to nokārtot tiesiski?

A
atbild:
09. jūnijā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Saeima 2015. gada 5. martā pieņēma grozījumus likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”, paredzot, ka no 2017. gada 1. janvāra likums vairs neļauj dzīvojamās mājas būvēt uz sveša zemesgabala. Šīs normas mērķis bija novērst situāciju, ka tiek nodibinātas arvien jaunas brīvprātīga dalītā īpašuma tiesiskās attiecības.

Civillikumā ir nostiprināts apbūves tiesību institūts, kas dod tiesības uz svešas zemes būvēt tikai nedzīvojamās būves un inženierbūves. Taču, lai izskaustu dalītā īpašuma tiesiskās attiecības, ir aizliegts celt dzīvojamās mājas uz citam īpašniekam piederošas zemes.

Vairāk par šo jautājumu varat lasīt LV portāla skaidrojumā “Dalītais īpašums – ja ekspluatācijā nenodota ēka atrodas uz svešas zemes”.