E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19974
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Kriminālprocesā nav jāizskata tajā neiesaistītu personu sūdzības

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. maijā, 2020
Olegs

Ja prokurors saņem sūdzību, pieprasa krimināllietas materiālus pārbaudei un redz pārkāpumus kriminālprocesā, vai viņam ir pienākums novērst šos pārkāpumus, ja sūdzības iesniedzējs tika atzīts par kriminālprocesā neiesaistītu personu un sūdzība tādēļ ir noraidāma?

A
atbild:
05. maijā, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja iesniedzāt sūdzību par izmeklētāja vai izmeklētāja tiešā priekšnieka rīcību vai lēmumiem, tad atbilstoši Kriminālprocesa likuma 337. panta otrās daļas otrajam punktam to skatīs izmeklēšanu uzraugošais prokurors.

Izmeklēšanu uzraugošā prokurora regulējums ir noteikts Kriminālprocesa likuma 37. pantā, kuram ir trīs daļas. 37. panta otrajā daļā ir aprakstīti uzraugošā prokurora pienākumi, bet trešajā daļā tiesības. Pienākumi no tiesībām atšķiras ar to, ka pienākumi ir obligāti. Tas nozīmē: konstatējot kādu no 37. panta otrajā daļā minētajām lietām, uzraugošajam prokuroram obligāti ir jārīkojas, tomēr 37. panta trešajā daļā minētās tiesības nav vienmēr jāveic obligāti.

Ievērojot, Kriminālprocesa likuma 336. panta noteikumus, nav pamata pieņemt sūdzību no kriminālprocesā pilnīgi neiesaistītas personas, jāpieņem tikai procesā iesaistītas personas sūdzība, kā arī sūdzību no personas, kuras tiesības vai likumīgās intereses ir aizskartas ar konkrēto rīcību vai nolēmumu. Atbilstoši arī citām Kriminālprocesa normām nebūtu pieļaujams sniegt motivētu atbildi uz tādas personas iesniegumu kriminālprocesā, kura tajā nav nekādā veidā iesaistīta. Pretējā gadījumā katra persona varētu iegūt lielāku vai mazāku apjomu ar ziņām par kriminālprocesu, vienkārši iesniedzot sūdzību uzraugošajam prokuroram un saņemot motivētu atteikumu, kas būtu kriminālprocesa izmeklēšanas noslēpuma izpaušana pretēji Kriminālprocesa likuma 375. panta noteikumiem, turklāt arī kavētu kriminālprocesa virzību un nepamatoti noslogotu prokuroru ar pienākumu atbildēt.

Visticamāk, jautājumā aprakstītā situācija, pilnībā ignorējot pamanītu pārkāpumu, neatbilstu kriminālprocesa un prokuroru ētikas kodeksa pamatprinicpiem, jo tas nav savienojams ar taisnīgu un godīgu kriminālprocesa veikšanu un uzraudzību, kā to paredz likums. Bet šāds apsvērums nav saistīts ar to, kāda atbilde tiek sniegta uz iepriekš vērtēto sūdzību.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 147 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas