Labdien! Gribētu uzzināt atbildes uz šādiem jautājumiem:
1. Kas man kā darbiniekam ir labākais risinājums darba attiecību pārtraukšanas gadījumā – abpusēja vienošanās vai tas, ka mani atlaiž? Kādi ieguvumi man kā darba ņēmējam ir katrā no šiem gadījumiem? Vai arī nav atšķirības, ja abpusējas vienošanās gadījumā tiek atrunāts, ka aizejot man tiek izmaksāts neizmantotais atvaļinājums un par nostrādāto stāžu 5+ gadi?
2. Ja man ir savs SIA, kurā neesmu darbinieks un negūstu ienākumus, vai man pienākas bezdarbnieka pabalsts?
3. Vai man pienāksies bezdarbnieka pabalsts, ja esmu reģistrējis VID t. s. “nereģistrēto saimniecisko darbību”, proti, man ir daži īres dzīvokļi, no kuriem gūstu ienākumus un maksāju 10% IIN? Vai šādā gadījumā, zaudējot darbu, es saņemšu bezdarbnieka pabalstu?
1. Ja darba attiecības tiek izbeigtas uz vienošanās līguma pamata atbilstoši Darba likuma 114. pantam, tad puses var vienoties par nosacījumiem, ko attiecīgajā vienošanās līgumā ietvers.
Ja darba līgumu uzteic darba devējs, viņa pienākums ir izmaksāt atlaišanas pabalstu Darba likuma 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11. punktā noteiktajos gadījumos. Atlaišanas pabalsta apmērs ir:
Abos gadījumos darbiniekam ir jāsaņem kompensācija par neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
2. Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:
Ja bezdarbnieka pabalsts ir piešķirts, to var saņemt tikai tad, ja tā saņemšanas laikā negūst ienākumus.
NVA, lai varētu piešķirt bezdarbnieka statusu, vērtē atbilstību Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Viens no kritērijiem – persona nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).
Saskaņā ar likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 1. panta 2. punktā noteikto valdes loceklis uzskatāms par darba ņēmēju, ja:
3. Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzētā 10% likme ienākumam no dzīvokļa izīrēšanas ir tikai ienākuma nodoklis un neietver sociālo apdrošināšanu. Tāpēc, ja tiek zaudēts algots darbs, darba ņēmējam, kas ir obligāti sociāli apdrošināms, ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Īres ienākumi, par kuriem maksā 10% nodokli, neietekmē tiesības uz bezdarbnieka pabalstu kā bijušajam darba ņēmējam.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!