E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19911
Lasīšanai: 3 minūtes

Noilgums un maksātnespējas process

J
jautā:
17. aprīlī, 2020
Agnese

Labdien! Man ir kredītsaistības. Viena ir lieta no 2005. gada. Ja godīgi, biju aizmirsusi par tādu. Tikai 2019. oktobrī, ja nemaldos, saņēmu vēstuli no “Julianus Inkasso”. Un otra lieta ir no 2014. gada. Abas lietas ir tiesā. Man šķiet, ka 2005. gada lietai ir jābūt noilgumam. Galu galā pagājuši jau 15 gadi. Un otrā lietā parādu esmu gatava atdot, tikai bez uzpūstajiem procentiem. Kreditori nebija ar mieru un nodeva lietu tiesai. Vai varu kaut ko darīt, lai parādi tiktu dzēsti? Šķiet, ka ministri kaut ko pieņēma šai sakarā šā gada aprīlī, par pretimnākšanu cilvēkiem, kuriem ir parādsaistības līdz 5000 eiro. Varbūt man pienākas kāds atvieglojums, ja audzinu trīs bērniņus? Vai daudzbērnu ģimenēm ir jāmaksā valsts nodeva? Liels paldies!

A
atbild:
06. maijā, 2020

Par 2005. gada parādsaistībām paskaidrojam: ja kreditors no maksājuma kavējuma iestāšanās brīža (t. i., kad kreditoram bija tiesisks pamats uzsākt parādu piedziņas procesu) trīs gadu laikā nav pārtraucis noilgumu (Komreclikuma 406. panta izpratnē), tad šīm saistībām ir iestājies noilgums. Saskarsme ir īstenojama Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 11. pantā noteiktajā kārtībā. Ja lietā par minētā parāda piedziņu ir ierosināta tiesvedība, tad Jums paskaidrojumos tiesai ir jānorāda uz noilguma apstākļiem, savukārt prasītājam jāpierāda, ka viņš noilgumu ir pārtraucis. Ar noilguma pārtraukumu saprotamas darbības, kas atgādina parādniekam par parāda esību, un prasījums to atlīdzināt (skatīt Civillikuma 19021906. pantu).

Noilguma pārtraukšanas pierādīšanas pienākums ir prasītāja pienākums (Civilprocesa likuma 93. panta 1. daļa).

Tāpat jāvērtē noilguma iestāšanās aspekts 2014. gada parādsaistībās (skat. iepriekš).

Šobrīd spēkā ir tiesiskais regulējums, kurš paredz parādnieka iespējas iesniegt maksātnespējas pieteikumu, ja parāda summa pārsniedz 5000 eiro (Maksātnespējas likuma 129. panta 1. daļas 1. punkts). Par fiziskās personas maksātnespējas procesu un ar to saistītajām izmaksām Jūs varat iepazīties Maksātnespējas kontroles dienesta mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU