Ja tiek piedzīts parāds, kura nemaz nav

J
jautā:
17. aprīlī, 2020
Jānis

Labdien! Šī gada martā portālā “Facebook” saņēmu ziņu no personas “Plus Plus Baltic” ar lūgumu sazināties viņu, izmantojot norādīto kontakttālruni. Uz jautājumu, kāpēc man tas būtu jādara, saņēmu atbildi: “Telefoniski izskaidrosim.” Protams, tālākās sarunās neiesaistījos. 16.04. portālā “Facebook” saņēmu vairākas vēstules no draugiem/tuviem cilvēkiem ar attēliem, ka šī pati persona uzrakstījusi personīgu ziņu katram no tiem ar lūgumu “nodot ziņu man, lai sazinos ar viņiem”. Papētot secināju, ka tas ir parādu piedziņas uzņēmums. Tas ir dīvaini, jo savā dzīvē nekad neesmu uzņēmies jebkādas kredītsaistības. Apzvanīju uzņēmumus, ar kuriem esmu pakalpojumu attiecībās: telefona operatoru un “In Credit” līzinga kompāniju (pirmais līzings mūžā). Viss nomaksāts, nekādu parādu. No šīs parādu piedziņas firmas neesmu saņēmis nekādu oficiālu paskaidrojumu, e-pasta vēstuli, zvanu par šo situāciju. Kā lai pareizāk uzzinu šīs lietas detaļas un netieku apkrāpts? Kā lai pārliecinos, vai neesmu sajaukts ar kādu citu (man ir diezgan izplatīts vārds un uzvārds)? Varbūt esmu apkrāpts? Ar ko būtu pareizāk kontaktēties? Esmu mazliet izmisis un nesaprašanā.

A
atbild:
06. maijā, 2020

Parādu ārpustiesas piedziņas procesu Latvijā reglamentē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums. Minētā likuma 7. pantā ir norādīts, kāda informācija jāsniedz parādniekam, uzsākot parādu piedziņas procesu. Vienīgais ceļš, kā noskaidrot, ko Jūsu minētā kompānija vēlas no Jums, ir sazināties ar šo kompāniju, pieprasot sniegt rakstveida informāciju. Iespējams, parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējs, sazinoties ar Jums, vēlas noskaidrot, kādas citas personas (kas varbūt ir saistīta ar Jums) kontaktinformāciju. Šāda iespēja ir pieļaujama, ja parādnieks ir tam devis savu piekrišanu (likuma 9. pants). Ja parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējs vēršas pie Jums, lai noskaidrotu informāciju par citu personu (piemēram, meklē parādnieku ar Jūsu starpniecību), tad, izpaužot ziņas par trešajām personām (par parādnieku), parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējam ir pienākums ievērot Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 prasības.