TĒMA: Ģimene

Vai mātei var atņemt aizgādības tiesības

J
jautā:
15. martā, 2020
Kristīne

Vai tēvs var atņemt bērnu likumiskā ceļā? Bērnam ir 1,2 gadi.

A
atbild:
23. martā, 2020
Ilona Barkovska
juriste

Normālā situācijā par bērnu rūpējas abi vecāki – abiem vecākiem ir aizgādības tiesības. Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 22. panta pirmo daļu bāriņtiesa lemj par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam, ja:

1) ir faktiski šķēršļi, kas liedz vecākam iespēju aprūpēt bērnu;

2) bērns atrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos vecāka vainas dēļ (vecāka apzinātas rīcības vai nolaidības dēļ);

3) vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību;

4) vecāks ir devis piekrišanu bērna adopcijai, izņemot gadījumu, kad viņš kā laulātais ir devis piekrišanu tam, ka bērnu adoptē otrs laulātais;

5) konstatēta vecāka vardarbība pret bērnu vai ir pamatotas aizdomas par vecāka vardarbību pret bērnu.

Šajos gadījumos aprūpi īsteno otrs vecāks, bet, ja arī tam ir šķēršļi, bāriņtiesa gādā par bērna ārpusģimenes aprūpi (Civillikuma 203. panta otrā daļa).

Saskaņā ar Civillikuma 203. panta trešo daļu aizgādības tiesības vecākam var tikt pārtrauktas arī gadījumos, kad vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības, nepildot tiesas nolēmumu lietā, kas izriet no aizgādības vai saskarsmes tiesībām, ja tas nodara būtisku kaitējumu bērnam un ja nepastāv otram vecākam šķēršļi īstenot bērna aprūpi.

Ja vecāku starpā ir strīds un tāpēc bērna tēvs vēlas panākt, lai bērna mātei tiktu pārtrauktas aizgādības tiesības (bet objektīvi pamata tam nav), tad aizgādības tiesības netiks pārtrauktas. Strīdus vecāku starpā ir jācenšas noregulēt un izbeigt, jo no tā visvairāk cieš šādos strīdos iesaistītais bērns un šajā situācijā jādomā tieši par bērna interesēm.