E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19646
Lasīšanai: 3 minūtes

Ar krūti bērnu barojošas darbinieces tiesības

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. martā, 2020
Linda

Vai situācijā, kad mazulis tiek barots ar krūti vēl pēc 1 gada un 6 mēnešu sasniegšanas, mammai ir tiesības uz samazinātu darba stundu skaitu? Vai darba devējam ir jāapmaksā šāds prombūtnes laiks, vai arī mammai ir tiesības lūgt darba devējam mazāku slodzi, attiecīgi samazinot arī algu?

A
atbild:
25. martā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jaunajām māmiņām, kas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma ir atgriezušās darbā, ir daudz no citiem darbiniekiem atšķirīgu Darba likumā noteiktu tiesību.

Darba samaksa, nodarbinātība un darba līgums

Ja sievietei, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā – bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam – noteikta akorda alga un saskaņā ar ārsta atzinumu viņai tiek samazinātas darba normas, darba devējam ir pienākums samaksāt darbiniecei par šo periodu iepriekšējo vidējo izpeļņu. (Darba likuma (DL) 62. pants).

Darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir pienākums nodrošināt sievietei, kas baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā – tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana veselības riskam tiktu novērsta. Ja šādus darba apstākļus vai darba laiku nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku pārcelt sievieti citā, piemērotā darbā. Darba samaksas apmērs pēc darba līguma noteikumu grozīšanas nedrīkst būt mazāks par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu (DL 99. pants).

Darba devējam jānosaka nepilns darba laiks, ja to pieprasa sieviete, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā (DL 134. pants).

Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar sievieti, kas baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam (DL 109. pants).

Sievieti, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam var nodarbināt virsstundu darbā, ja viņa devusi rakstveida piekrišanu (DL 136. pants).

Ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, ja ir ārsta atzinums, ka attiecīgā darba veikšana rada draudus sievietes vai viņas bērna drošībai un veselībai, ir aizliegts viņu nodarbināt nakts laikā (DL 137. pants).

Ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam aizliegts nodarbināt nedēļas atpūtas laikā (DL 143. pants).

Pārtraukumi bērna barošanai

Papildu pārtraukumus bērna barošanai piešķir darbiniekam, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam (DL 146. pants).

Atvaļinājuma izmantošana

Nav piemērojama atvaļinājuma pārcelšana sievietei, ja tā baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam (DL 149. pants).

Līdz bērna triju gadu vecumam ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc darbinieka vēlēšanās jebkurā citā laikā (DL 150. pants).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU