Vai situācijā, kad mazulis tiek barots ar krūti vēl pēc 1 gada un 6 mēnešu sasniegšanas, mammai ir tiesības uz samazinātu darba stundu skaitu? Vai darba devējam ir jāapmaksā šāds prombūtnes laiks, vai arī mammai ir tiesības lūgt darba devējam mazāku slodzi, attiecīgi samazinot arī algu?
Jaunajām māmiņām, kas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma ir atgriezušās darbā, ir daudz no citiem darbiniekiem atšķirīgu Darba likumā noteiktu tiesību.
Darba samaksa, nodarbinātība un darba līgums
Ja sievietei, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā – bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam – noteikta akorda alga un saskaņā ar ārsta atzinumu viņai tiek samazinātas darba normas, darba devējam ir pienākums samaksāt darbiniecei par šo periodu iepriekšējo vidējo izpeļņu. (Darba likuma (DL) 62. pants).
Darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir pienākums nodrošināt sievietei, kas baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā – tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana veselības riskam tiktu novērsta. Ja šādus darba apstākļus vai darba laiku nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku pārcelt sievieti citā, piemērotā darbā. Darba samaksas apmērs pēc darba līguma noteikumu grozīšanas nedrīkst būt mazāks par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu (DL 99. pants).
Darba devējam jānosaka nepilns darba laiks, ja to pieprasa sieviete, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā (DL 134. pants).
Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar sievieti, kas baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam (DL 109. pants).
Sievieti, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam var nodarbināt virsstundu darbā, ja viņa devusi rakstveida piekrišanu (DL 136. pants).
Ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, ja ir ārsta atzinums, ka attiecīgā darba veikšana rada draudus sievietes vai viņas bērna drošībai un veselībai, ir aizliegts viņu nodarbināt nakts laikā (DL 137. pants).
Ja sieviete baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam aizliegts nodarbināt nedēļas atpūtas laikā (DL 143. pants).
Pārtraukumi bērna barošanai
Papildu pārtraukumus bērna barošanai piešķir darbiniekam, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam (DL 146. pants).
Atvaļinājuma izmantošana
Nav piemērojama atvaļinājuma pārcelšana sievietei, ja tā baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam (DL 149. pants).
Līdz bērna triju gadu vecumam ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc darbinieka vēlēšanās jebkurā citā laikā (DL 150. pants).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!