E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19448
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai alimentu summa var mainīties

J
jautā:
01. martā, 2020
Aija

Vai alimentu summa var mainīties, ja vīrietim, kurš ir jaunās attiecībās, piedzimst bērns? Paldies!

A
atbild:
25. maijā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Jautājumā nav norādīts, kādā apmērā tiek nodrošināti uzturlīdzekļi, jo no tā arī ir atkarīgs, vai līdzšinējo uzturlīdzekļu apmēru ir iespējams samazināt.

Latvijā ir noteikts minimālais uzturlīdzekļu apmērs. Katram no vecākiem neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa ir absolūts un neapstrīdams pienākums nodrošināt katram savam bērnam uzturlīdzekļus vismaz minimālajā apmērā (Civillikuma 179. panta piektā daļa).

Minimālo uzturlīdzekļu apmēra aprēķināšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēneša darba algu un bērna vecumu.

Tā kā minimālā mēneša alga Latvijā 2020. gadā ir 430 eiro, minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir šāds:

  • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam (107,50 eiro mēnesī);
  • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (129 eiro mēnesī).

Tātad neatkarīgi no tā, kādi ir vecāka ienākumi un cik bērnu viņam ir jāuztur, uzturlīdzekļu summa nevar būt mazāka par šo.

Citādi ir, ja uzturlīdzekļi tiek nodrošināti lielākā apmērā. Tad atkarībā no tā, kā juridiski līdz šim risināts uzturlīdzekļu jautājums, vecāki var vienoties par citu uzturlīdzekļu summu, kas nav mazāka par valstī noteikto minimālo apmēru. Ja vienošanās par uzturlīdzekļiem ir noslēgta notariāli, tad būtu jānoslēdz jauna vienošanās, ar kuru atceļ iepriekšējo. Ja tas nav iespējams, strīds par uzturlīdzekļiem jāizšķir tiesā, bērna tēvam sniedzot prasības pieteikumu tiesā par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu. Šāda iespēja pastāv arī tad, ja uzturlīdzekļi līdz šim maksāti, pildot tiesas nolēmumu.

Civilprocesa likuma 203. panta ceturtā daļa paredz: ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu.

Lūdzot samazināt uzturlīdzekļu apmēru, tiesā ir jāpierāda, ka turpināt maksāt uzturlīdzekļus līdzšinējā apmērā nav iespējams, uzskaitot un iesniedzot pierādījumus argumentiem par mantas stāvokļa pasliktināšanos, ko izraisījusi vēl viena bērna piedzimšana u. c.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 109 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU