Tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu

J
jautā:
12. februārī, 2020
Ieva

Labdien! Esmu ieguvusi bezdarbnieka statusu un pieteikusies bezdarbnieka pabalstam. Vai kļūšana par prokūristu vīram piederošā SIA atņems man tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu? Un vai man jāinformē par to NVA? Ienākumi no SIA plānoti netiek, respektīvi, man alga netiks maksāta. Paldies!

A
atbild:
17. februārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 12. pantā ir uzskaitīti gadījumi, kādos persona zaudē bezdarbnieka statusu (tādā gadījumā – arī tiesības uz bezdarbnieka pabalstu).

Nodarbinātības valsts aģentūras informācijā bezdarbniekiem norādīts, ka prokūrists var iegūt bezdarbnieka statusu, ja prokūristam nav faktiski noteikta atlīdzība.

 Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tad, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

No tiesību normām izriet ja personai nav jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā darba ņēmējai, tad viņai ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Savas tiesības uz pabalstu varat noskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.