E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19267
Lasīšanai: 5 minūtes

Ar tiesu izpildītāju ir jākomunicē

J
jautā:
05. februārī, 2020
Ligita Kalniņa

Labdien! Man ir problēma ar parādpiedziņu. Zinu, ka jāgarantē 430 eiro, bet man no konta ir paņemta visa nauda un ir mīnusā visa parāda summa. Esmu 1. grupas invalīde, un mans vienīgais ienākums ir invaliditātes pabalsts (250 eiro) un decembrī un jūnijā (69 eiro) – transporta pabalsts. Es mēģinu vienoties ar parādkantori par atmaksu, bet nekādas atbildes nesaņēmu. Tas turpinās jau divus mēnešus. Es dzīvoju bez iztikas līdzekļiem. Nevaru nomaksāt rēķinus, nopirkt zāles utt. Kā lai rīkojos šādā situācijā? Vai varu atgūt, manuprāt, nelikumīgi ieturēto janvāra un februāra pensiju un 280 eiro uzkrājumu, kas bija kontā tā slēgšanas brīdī decembra vidū (250 eiro pensija+ transporta pabalsts – daži rēķini)?

A
atbild:
12. martā, 2020

Labdien! Tiesu izpildītājs ir bloķējis kontu acīmredzot tādēļ, ka neesat savlaicīgi nokārtojusi savas parāda saistības un lieta ir nonākusi līdz tiesu izpildītājam.

Konta bloķēšana notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1  panta nosacījumiem: 1) vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam; 2) šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu (430 eiro).

Ja Jūsu konts ir bloķēts, Jūs varat ar pasi vai personas apliecību bankas filiālē izņemt skaidrā naudā līdz 430 eiro vai pusi no minimālās algas (atkarīgs no parāda veida) mēneša laikā. Līdz ar to nevajadzētu veidoties situācijai, ka Jūs tiekat pilnīgi atstāta bez iztikas līdzekļiem.

Ja tiesu izpildītājs ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem pēc likuma nedrīkst vērst piedziņu, tad Jums tiesu izpildītājs par to ir jāinformē, jo tiesu izpildītājs neredz Jūsu bankas konta saturu.

Naudas līdzekļus, uz kuriem nevar vērst piedziņu, nosaka Civilprocesa likuma 596. pants. Piedziņu nevar vērst uz:

1) atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

2) kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;

3) darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

4) sociālās palīdzības pabalstiem;

5) bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Iesakām Jums vērsties pie tiesu izpildītāja un pārrunāt situāciju.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā: 1) parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants); 2) parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem; 3) ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var vērsties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību; 4) ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 246 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU