TĒMA: Mājoklis

Kā nekustamajam īpašumam nosaka cenu

J
jautā:
02. janvārī, 2020
Dita

Labdien! Man ir jautājums par dzīvokļa pārdošanas cenas noteikšanu atbilstoši mājas nolietojuma pakāpei, kā arī tās kadastrālajai vērtībai. Tagad dzīvokļu pārdošanas vietnēs var redzēt, ka dzīvokļu īpašnieki pārdod savus dzīvokļus par vērtību, kura vidēji gandrīz divreiz pārsniedz šo dzīvokļu kadastrālo vērtību. Piemēram, 2020. gadā beigsies lietuviešu projekta vienas tās sērijas māju kalpošanas termiņš. Lielai daļai šo māju vēl netika veikta šo ēku tehniskā apsekošana, taču dzīvokļu īpašnieki paši nosaka savu dzīvokļu pārdošanas cenas. Šo dzīvokļu pircējs, nopircis šajās mājās esošo dzīvokli, var būt apkrāpts, jo viņš būs samaksājis par iegādāto dzīvokli cenu, kura divreiz pārsniedz noteikto kadastrālo vērtību šim nekustamajam īpašumam, tomēr pircējs būs nolikts fakta priekšā, ka dzīvoklis, kuru viņš būs nopircis par lielāku cenu nekā tā tirgus vērtība, atrodas mājā, kuras lietderīgas kalpošanas laiks ir beidzies. Iespējas dzīvot šīs mājas dzīvoklī būs neskaidras, jo lietderīgas mājas kalpošanas termiņa pagarināšana vēl nav oficiāli notikusi, un, pat ja tā notiktu, ir jāņem vērā, ka māja jau kalpos pēc sava lietderīgas kalpošanas termiņa beigām. Tāpēc es gribētu jūs palūgt paskaidrot, pēc kāda principa dzīvokļa īpašnieki, kas dzīvo padomju laika tipveida mājā, kurai 2020. gadā beigsies tās kalpošanas termiņš, var noteikt sava dzīvokļa pārdošanas cenu abos gadījumos, kad dzīvoklis ir remontēts vai nav remontēts? Cik lielai ietekmei uz šāda dzīvokļa pārdošanas cenas veidošanos jābūt šī dzīvokļa kadastrālajai vērtībai, mājas reģistrētajam nolietojumam un faktam, ka jau ir iestājies gads, kurā beidzas šīs mājas kalpošanas termiņš?

A
atbild:
06. janvārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Katrs savu mantu var pārdot par brīvu cenu. Nekustamā īpašuma īpašnieks vai potenciālais pircējs var piesaistīt speciālistus, kas var noteikt nekustamā īpašuma tirgus vērtību (nosaka īpašuma vērtību tābrīža tirgus apstākļos), kura var būt aptuvena vērtība, par kādu cenu pārdot īpašumu, bet tai nav jābūt darījuma summai. Tirgus cena visbiežāk ir augstāka nekā kadastrālā vērtība. Kā tika iepriekš minēts, tā ir katra nekustamā īpašuma īpašnieka brīva izvēle, par kādu cenu pārdot sev piederošo nekustamo īpašumu, līdz ar to nav nekādi principi vai nosacījumi, kādi īpašniekam būtu jāievēro, nosakot, par kādu summu pārdot īpašumu trešajām personām. Potenciālajam pircējam ir arī jābūt pietiekami ieinteresētam, lai noskaidrotu nekustamā īpašuma faktisko stāvokli, pirms tiek noslēgts darījums par īpašuma iegādi.