Kā uzzināt, kas ir dzīvokļu īpašnieki daudzdzīvokļu mājā

J
jautā:
19. decembrī, 2019
Gatis

Labdien! Vai tā var būt, ka vietējai pašvaldībai nav informācijas par dzīvokļa īpašniekiem daudzdzīvokļu mājā, kas atrodas uz šīs pašvaldības zemes? Ko darīt, ja pašvaldība paziņo, kā šādas informācijas tai nav? Arī zemesgrāmatā informācijas par īpašniekiem nav.

A
atbild:
14. janvārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Ja pašvaldībā nav informācijas par dzīvojamās mājas dzīvokļa īpašnieku un tās nav arī zemesgrāmatā, tad jautājumu par īpašnieku vēl ir iespējams noskaidrot Valsts zemes dienestā.

Iespējams, ka norādītajam īpašumam arī nav īpašnieka, t. i., dzīvoklis ir bezsaimnieka manta. Tādā situācijā atbilstoši Civillikuma 930. panta piezīmei nekustamās bezīpašnieka lietas piekrīt valstij. Tāpat arī atbilstoši Civillikuma 416. panta regulējumam, ja pēc mantojuma atstājēja nāves viņam mantinieki nav palikuši vai šie mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, tad manta piekrīt valstij.