E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18074
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Atdāvinot atpakaļ nekustamo īpašumu, apliekams ienākums neveidojas

J
jautā:
17. septembrī, 2019
Diāna

Gribēju braukt strādāt uz citu valsti, tādēļ uzdāvināju savu vienīgo īpašumu māsai, bet neaizbraucu. Tagad gribu atgūt savu īpašumu, noslēdzot atcēlēju līgumu. Vai man būs jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis un ienākuma nodoklis?

A
atbild:
14. oktobrī, 2019
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Tā kā, dāvinot nekustamo īpašumu, fiziskā persona negūst ienākumu, tad viņai  neveidojas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (nodoklis) apliekams objekts un nodoklis nav jāmaksā. Tādējādi, dāvinot īpašumu māsai un arī māsai dāvinot īpašumu atpakaļ brālim, nav nodokļa seku.

Papildus informējam, ka ar nodokli neapliek ienākumu no nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas fiziskās personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un:

1) vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā viņas papildu adrese) (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 33. punkts);

2) pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 33.1 punkts).

Tādējādi brīdis, no kura tiek noteikts 60 mēnešu periods, ir nekustamā īpašuma reģistrācija zemesgrāmatā.

Jāņem vērā, ka, atsavinot nekustamo īpašumu, pamatojoties uz nekustamā īpašuma dāvinājuma līgumu, līgums ir izpildīts brīdī, kad īpašuma tiesības uz minēto nekustamo īpašumu nostiprinātas zemesgrāmatā uz māsas vārda. Savukārt, atceļot nekustamā īpašuma dāvinājuma līgumu vai atdāvinot īpašumu atpakaļ brālim, tiks nodibināts jauns prasījums: jauns atsavināšanas darījums, kas tiks izpildīts, nostiprinot īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu zemesgrāmatā uz fiziskās personas (brāļa) vārda, un no tā brīža ir skaitāmi 60 mēneši ar nodokli apliekamā ienākuma noteikšanai nākamajam iespējamam atsavināšanas darījumam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU