E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17732
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Darba devējam ir jāievēro darbinieka tiesības uz atpūtu

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. augustā, 2019
Juris

Labdien! Man ir radies jautājums par darba laika uzskaiti. Ikdienā strādāju normālo darba laiku birojā, t. i., no pirmdienas līdz piektdienai (40 h), taču, tā kā darbā ir iespējams strādāt arī maiņu darbu, tad divas reizes mēnesī strādāju maiņu darbu (24 h). Darba devējs uzskata, ka es nevaru strādāt svētdienās – ja man maiņa sākas svētdienā un beidzas pirmdienā, tad es nevaru pirmdien veikt darba pienākumus birojā. Darba devējs apgalvo, ka Darbā likumā esot pants, kas nosaka – pēc 24 h darba ir jābūt 12 h atpūtas laikam. Es šādu pantu neatradu. Darba likums paredz, ka nevaru strādāt vairāk nekā 24 h pēc kārtas, taču, ja maiņas darbs beidzas 8.00 no rīta un biroja darbs sākas 8.30, tad nesanāk 24 h darbs pēc kārtas un varu veikt darba pienākumus birojā. Vai šāda darba devēja argumentācija ir pamatota, un vai es varu strādāt maiņu darbu svētdienā un pirmdien strādāt birojā? Paldies par atbildi!

A
atbild:
13. augustā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Jūsu sniegtais situācijas apraksts liecina, ka Jums ir darba līgumā nolīgts normālais darba laiks un ar darba devēju ir vienošanās par nodarbinātību papildu darbā, kas tiek organizēts, visticamāk, ne pēc maiņu grafika, bet gan kā summētais darba laiks, kas arī paredz darba grafiku sastādīšanu, bet ir atšķirīgs darba laika veids.

Darba likuma 139. pants, kas regulē maiņu darba organizāciju, nosaka: maiņas ilgums nedrīkst pārsniegt attiecīgajai darbinieku kategorijai noteikto normālo dienas darba laiku. Tas nozīmē, ka viena maiņa ir normālas darba dienas garumā, kas ir 8 darba stundas. Tāpat ir aizliegts norīkot darbinieku divās maiņās pēc kārtas.

Savukārt summētā darba laika gadījumā darba laika ilgums var būt dažāds – 24 h, 12 h, 8 h, 4 h. Likumdevējs ir noteicis, ka summētā darba laika gadījumā darbs nedrīkst pārsniegt 24 h pēc kārtas ( DL 140. panta ceturtā daļa).

Tāpat, ievērojot normatīvos noteiktās darbinieka tiesības uz atpūtu (DL 142. pants), ir noteikts, ka diennakts atpūtas ilgums 24 stundu (darba) periodā nedrīkst būt īsāks par 12 stundām pēc kārtas.

Tādējādi darba devējam nav tiesību nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām, nepiešķirot vismaz 12 stundu atpūtu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas