TĒMA: Nodokļi

Tiesības uz nodokļa atvieglojumu ir par nestrādājošu laulāto

J
jautā:
07. augustā, 2019
Lauris

Vai es kā bērna tēvs varu reģistrēt savu civilsievu kā apgādājamo, kamēr viņa atrodas dekrētā un bērnu kopšanas atvaļinājumā? Pagaidām neesam oficiāli precējušies. Ja tas ir iespējams, vai to var izdarīt ar atpakaļejošu datumu?

A
atbild:
09. augustā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. panta pirmās daļas 1. punktā ir noteikti vairāki gadījumi, kad strādājošais laulātais var izmantot nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto:

  • ja laulātā apgādībā ir bērns vecumā līdz trim gadiem;
  • ja laulātā apgādībā ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu;
  • ja laulātā apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu.

Likumā ir nepārprotami pateikts – tiesības uz atvieglojumu ir par laulāto, kurš nestrādā.

Nodokļa atvieglojumu par bērnu var piemērot viens vai otrs bērna vecāks arī tad, ja vecāki nav precējušies.