Labdien! Manā īpašumā ir divi nekustamie īpašumi: 0,32 ha apbūves zemesgabals kāda pagasta centrā un vēl 20 gadu izmaksājams dzīvoklis Rīgā (hipotekārais kredīts). Manā apgādībā ir divi nepilngadīgi bērni, kuri deklarēti hipotekārajā dzīvoklī. Primāri vēlos pārdot zemesgabalu, lai par visiem iegūtajiem naudas līdzekļiem atmaksātu daļu hipotekārā kredīta par dzīvokli. Vai tādā situācijā visa zemes pārdošanas nauda, kas pārsniegs zemesgabalā ieguldīto (zemes iegādes vērtība un ar rēķiniem, čekiem pierādāmie izdevumi), tiks aplikta ar 25% valsts nodevu, kā arī citām valsts nodevām (gribētu zināt, cik lielas un kādas ir nodevas)? Otra alternatīva: ja es pārdodu minēto zemesgabalu pagastā un par iegūtajiem līdzekļiem viena gada laikā iegādājos mazāku zemesgabalu Rīgā (nosacīti līdzvērtīgs nekustamais īpašums; mērķis ir mazdārziņš un atpūtas vieta vasarā), vai būs jāatdod valstij 25% no kapitāla pieauguma?
Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme no šā gada ir 25,5% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.
Iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar īpašuma iegūšanu: valsts nodeva par darījuma noformēšanu, valsts nodeva lietā par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai lietā par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, komisijas nauda un citi līdzīgi izdevumi.
Nodoklis nav jāmaksā atsevišķos likumā noteiktos gadījumos:
Tā kā zemes īpašums, ko vēlaties pārdot, nav jūsu vienīgais īpašums, to pārdodot, nodokļa atbrīvojums ienākumam nav piemērojams.
Ja no nekustamā īpašuma pārdošanas veidojas apliekams ienākums, par gūto ienākumu VID jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma un jāsamaksā aprēķinātā nodokļa summa.
Deklarācijas iesniegšanas un samaksas termiņš ir atkarīgs no nekustamā īpašuma atsavināšanas ceturksnī saņemtā ienākuma apmēra.
Valsts ieņēmumu dienests jautājumu un neskaidrību gadījumā aicina zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni: +371 67120000, kā arī uzdot jautājumus rakstveidā VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), sadaļā “Sarakste ar VID”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!