E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17685
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Darbinieka personas datu apstrāde darba devēja vajadzībām

J
jautā:
06. augustā, 2019
Pāvels

Vai darba devējam ir tiesības apstrādāt personu apliecinošo dokumentu datus (pases numuru, izdošanas datumu, izdevējiestādi) gan savā informācijas sistēmā, gan veidlapās, lai papildus apliecinātu personas identitātes faktu? Vai tā uzskatāma par pārmērīgu datu apstrādi, un kādos gadījumos tas būtu atļauts?

A
atbild:
07. augustā, 2019

Fizisko personu personas datu apstrādi Latvijā, līdzīgi kā citās ES dalībvalstīs, ar 2018. gada 25. maiju nosaka Vispārīgā datu aizsardzības regula 2016/679. Regulas 5. pants nosaka personas datu apstrādes pamatprincipus, t. i., personas datu apstrāde ir jāveic likumīgi, godprātīgi un cilvēkam (datu subjektam) pārredzamā veidā, ir jābūt konkrētam un skaidram datu apstrādes mērķim, datiem jābūt ievāktiem tikai tādā apjomā, kāds nepieciešams mērķa sasniegšanai, u. c. Savukārt regulas 6. pants nosaka datu apstrādes tiesisko pamatu uzskaitījumu, t. i., datu subjekta brīvi dota piekrišana, normatīvā akta izpildei, līguma izpildei, datu subjekta vitālo interešu aizsardzībai, sabiedrības interesēs un pārziņa (persona, kas veic datu apstrādi) leģitīmo interešu ievērošanai. 

Saskaņā ar jautājumā izteikto darba devējs veic savu darbinieku personas datu ievākšanu pirmšķietami lielākā apjomā, nekā tas nepieciešams darba līguma izpildei un nodrošināšanai (regulas 6. panta 1. punkta b) apakšpunkts). Saistībā ar uzdoto jautājumu nav skaidrs, kādēļ darba devējam nepieciešama darbinieku identitātes papildu apliecināšana un kā šo mērķi var sasniegt ar personu apliecinošā dokumenta datiem. Tādējādi pirmšķietami secināms, ka dati tiek apstrādāti lielākā apjomā, nekā jautājumā noteiktā mērķa sasniegšanai nepieciešams. Taču vēlamies akcentēt, ka datu apstrādes mērķi, līdzekļus un apjomu nosaka datu apstrādes pārzinis, kas arī ir atbildīgs par datu apstrādes likumību. Atkarībā no pastāvošo darba tiesisko attiecību specifikas var būt situācijas, kad darba devējam Jūsu minētie dati tiešām ir nepieciešami (piemēram, ja darba devējs nosūta darbiniekus darba vai komandējuma braucienā uz trešajām valstīm un ir nepieciešams noformēt vīzu, ko veic tieši pats darba devējs). Tādējādi, ņemot vērā iepriekš minēto, sākotnēji aicinām Jūs vērsties pie sava darba devēja ar iesniegumu lūgt pamatot un izskaidrot, kādam nolūkam minētie dati tiek ievākti (apstrādāti), kur un kādam nolūkam tie tiek izmantoti (piemērojot datu apstrādes minimizēšanas principu).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 70 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU