E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17660
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kad veidojas virsstundas, un kā tās kompensē

J
jautā:
03. augustā, 2019
Inese

Esmu farmaceite, darba līgumā noteikta 8 stundu darba diena, 40 stundas nedēļā. Darba grafikā ir dienas, kad jāstrādā 12 vai 13 stundas. Vai par pārstrādātajām 4 vai 5 darba stundām darba devējam ir jāmaksā paaugstināta stundu samaksa?

A
atbild:
07. augustā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Slēdzot darba līgumu, tiek nolīgts darbinieka darba laiks. Ir dažādi darba laiki: normālais (40 stundas nedēļā) un nepilnais (mazāk par 40 stundām nedēļā). Pastāv arī dažādi darba laika organizācijas veidi: nakts darbs, maiņu darbs, summētais darba laiks.

Darba laika uzskaiti saskaņā ar tiesību normām veic darba devējs, ik mēnesi piefiksējot visas darbinieka nostrādātās darba stundas darba laika uzskaites tabelē.

Virsstundu darbs ir tāds darbs, ko darbinieks veic papildus (virs) normālajam darba laikam. Virsstundu darbu var kompensēt ar atpūtu vai apmaksāt. Ja puses vienojas par virsstundu apmaksu, tad saskaņā ar Darba likuma 68. panta pirmo daļu piemaksu par virsstundu darbu aprēķina ne mazāk kā 100% apmērā no darbiniekam noteiktās stundas vai dienas algas likmes.

Savukārt, ja darbinieks un darba devējs vienojas, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam, tad šādu apmaksātu atpūtu piešķir mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas. Ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Darbiniekam un darba devējam vienojoties, apmaksāto atpūtu var pievienot ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam, atkāpjoties no šajā daļā noteiktās vispārīgās kārtības.

Jūsu sniegtais situācijas apraksts nav skaidrs. Norādāt, ka līgumā ir nolīgts normālais darba laiks, taču vienlīdz tiek minēts darba grafiks ar lielāku darba stundu skaitu, kādu nereti piemēro summētā darba laika gadījumā.

Jums var ieteikt situāciju precizēt darbavietā, pārrunājot ar darba devēju darba līguma noteikumus un iepazīstoties ar darba laika uzskaites tabeli par mēnesī faktiski nostrādātajām stundām. Ja sapratne nav rasta, tad ar darba līgumu un, piemēram, darba algas lapiņu, kurā norādīts nostrādāto stundu skaits, var vērsties Valsts darba inspekcijā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 103 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU